Schowajcie samochody i zabezpieczcie okna! Ostrzeżenie przed gradem wielkości piłek do tenisa

Na zachodzie Polski znowu zagrzmi i spadnie obfity grad.
Na zachodzie Polski znowu zagrzmi i spadnie obfity grad. Fot. Piotr Gutkowski / Agencja Gazeta
Mieszkańcy województw: dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego powinni mieć się na baczności. W środę wieczorem może powtórzyć się tam scenariusz z wtorku, kiedy to przez ten obszar przeszły burze z opadami gradu wielkości piłek do tenisa.


Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało za pomocą SMS ostrzeżenia dla mieszkańców zachodnich województw kraju. Na tym obszarze mogą pojawić się gwałtowne burze z wiatrem osiągającym prędkość 100 km/h i opadami gradu wielkości co najmniej piłek do ping-ponga. Front burzowy znajduje się w tym momencie nad wschodnią częścią Niemiec i przemieszcza się nad Polskę. Do naszego kraju ma dotrzeć pod wieczór. Szykuje się więc niebezpieczna noc.
"Ostrzeżenie meteorologiczne: opady deszczu – intensywne i nawalne, opady gradu i średnicy 3-5 cm, burze superkomórkowe, wiatr w porywach do 100 km/h. (...)W rezultacie znów możliwe są burze wielokomórkowe oraz superkomórkowe, które będą bardzo wydajne opadowo. Oznacza to oczywiście podtopienia oraz zalania (...) i grad o średnicy 3-5 cm. Nie jest wykluczone, że będzie większy. Gradziny tej średnicy będą generowały zniszczenia" – czytamy na Facebooku łowcy burz Jarosława Turały. Przypomnijmy, że wtorkowe opady gradu w lubuskiem wygenerowały ogromne szkody. Momentami na domy, ulice i samochody spadały lodowe kule wielkości piłek do tenisa, które wybijały szyby i młóciły plony.Według łowców burz grad o średnicy nawet 10 cm wystąpił w Polsce po raz ostatni w 2011 roku. Od tamtej pory jego średnica nie przekraczała 5 cm. Być może tego wieczora sytuacja z wtorku może się powtórzyć. "Do końca nie wiadomo jak i gdzie pojawi się układ, ani jaki będzie miał charakter. Prognozy mi tego nie powiedzą i może nie być aż tak strasznie. Liczę na to, że dziś nie będzie tak drastycznie, jak wczoraj, ale nauczony doświadczeniem wiem, że może być jeszcze gorzej" – pisze na swoim Facebooku Turała, ekspert pogodowy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Orędzie Grodzkiego może zadziwić widzów TVP. I okazuje się, że Kurski nie ma tu nic do gadania
O TYM SIĘ MÓWI 0 0TVP już szuka haków na Grodzkiego? Prześwietlono jego zeznanie majątkowe
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
dad:HERO 0 06 rzeczy, które musisz ustalić, zanim zdecydujecie się na dziecko. Od tego zależy wasz związek
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
WYWIAD 0 0"To dlatego powiedziałam wow". Piekarska zdradza, o czym rozmawiała z Kaczyńskim
0 0"Kobietom należą się te pieniądze". Opozycja przeszła do działania w Senacie
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO

POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"