Trump wiedział o sytuacji w Polsce. Ujawniono list kongresmenów, który otrzymał przed wizytą Dudy

Prezydent Donald Trump dowiedział się o sytuacji w Polsce od kongresmenów?
Prezydent Donald Trump dowiedział się o sytuacji w Polsce od kongresmenów? Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Na dwa dni przed wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych grupa amerykańskich kongresmenów napisała do Donalda Trumpa list ws. Polski – informuje Wirtualna Polska. Politycy zawarli w nim zarzuty pod adresem rządu PiS, który ich zdaniem łamie konstytucję i narusza zasady demokracji. Wspomnieli także o zwrocie mienia pożydowskiego.


List do Donalda Trumpa podpisało trzynastu demokratycznych członków Izby Reprezentantów, w tym Eliot L. Engel, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów w Kongresie, oraz William R. Keating, przewodniczący Podkomisji ds. Europy, Eurazji, Energii i Środowiska – podaje Wirtualna Polska.

Politycy napisali go na dwa dni przed wizytą Andrzeja Dudy w Białym Domu. Kongresmenom chodziło o to, żeby Trump zareagował w sprawie łamania zasad demokracji w Polsce. Stwierdzili, że Prawo i Sprawiedliwość ma "dokonywać bezprecedensowych kroków w sprawie konsolidacji władzy, kosztem instytucji demokratycznych, włączając w to kontrolę nad sądami, instalując partyjnych lojalistów na wpływowych pozycjach w wojsku i spółkach skarbu państwa oraz podważając rolę niezależnych mediów".

Zwrócili także uwagę na sytuację Sądu Najwyższego, czystki w wywiadzie dokonane przez Antoniego Macierewicza i prezydenta Dudę oraz na "zagrożenie wolności słowa". Być może to m. in. właśnie z tego listu prezydent Trump dowiedział się o sytuacji demokracji w Polsce, o którą został zapytany podczas konferencji prasowej z Andrzejem Dudą. Tyle że amerykański przywódca stwierdził, że nie martwi się o nią.


Mienie pożydowskie
Kongresmeni nawiązali także do sprawy zwrotu mienia pożydowskiego, które znajdowało się w przedwojennej Polsce. Amerykańscy politycy przyznali, że są "zaniepokojeni niedawnym zerwaniem rozmów między Polską a Izraelem w sprawie restytucji prywatnej własności zabranej polskim Żydom podczas Holokaustu". Politycy poprosili, żeby Trump porozmawiał o tym z Dudą. Jak ustalił portal, temat ten nie został jednak poruszony.

źródło: Wirtualna Polska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy