Jak przeliczyć punkty do liceum? Liczą się nie tylko wyniki z egzaminu

Uczniowie dostali wyniki egzaminów. Teraz czas na przeliczanie punktów w rekrutacji do liceów.
Uczniowie dostali wyniki egzaminów. Teraz czas na przeliczanie punktów w rekrutacji do liceów. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Uczniowie 14 czerwca poznali wyniki egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu ósmoklasisty. Teraz absolwenci muszą sprawdzić, ile punktów uzyskali łącznie w ramach rekrutacji do liceum. Tłumaczymy, jak to zrobić.


Te egzaminy długo stały pod znakiem zapytania. Przez strajk nauczycieli nie wiadomo było, czy uczniowie będą mogli normalnie przystąpić do testów, ale na szczęście w większości szkół wszystko odbyło się bez zakłóceń.

14 czerwca jest już wszystko jasne. Uczniowie otrzymali wyniki egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty. Teraz zostaje tylko przeliczyć punkty niezbędne podczas rekrutacji do liceum.

Jak to zrobić?
W przypadku egzaminów zasada jest prosta. Każdy 1 proc. wyniku egzaminacyjnego przeliczany jest w procentach: 1 proc. - 0,2 pkt rekrutacyjnego. Dla przykładu, 75 proc. z danego przedmiotu to 15 punktów rekrutacyjnych. Można było zdobyć nawet 0 punktów, ale do ubiegania się o miejsce w szkole średniej, konieczne było przystąpienie do testów.

Punkty rekrutacyjne to jednak nie tylko efekt egzaminów na koniec szkoły. Wyróżniane są również indywidualne osiągnięcia ucznia, a dokładny przelicznik określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 marca 2017 r.

Jeśli chodzi o oceny, punkty przelicza się w następujący sposób: celujący: 18 pkt., bardzo dobry (17 pkt.), dobry (14 pkt.), dostateczny (8 pkt.), dopuszczający (2 pkt.). Za świadectwo z czerwonym paskiem uczeń dostaje dodatkowe 7 pkt.

Na tym jednak nie koniec, bo doceniane są również osiągnięcia w konkursach. Tu wszystko zależy od tego, na jakim poziomie toczyła się rywalizacja i jaki tytuł zdobył uczeń – finalisty czy laureata. W ten sposób można zgarnąć od 3 do 10 dodatkowych punktów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem

AFERA HEJTERSKA

WYWIADJak zorganizowana grupa przestępcza? Prawnik wylicza, jakie paragrafy mogli złamać ludzie Ziobry
O TYM SIĘ MÓWI"Gersdorf wyp***". Kampania nienawiści była wymierzona też w I prezes SN