Jak otrzymać wizę do USA? Wyjaśniamy krok po kroku, co trzeba zrobić

Wiza to wciąż niezbędny dokument, który trzeba wyrobić przed podróżą do USA. Wyjaśniamy, jak to zrobić.
Wiza to wciąż niezbędny dokument, który trzeba wyrobić przed podróżą do USA. Wyjaśniamy, jak to zrobić. Fot. Agencja Gazeta
Przyszedł czas planowania wakacyjnych wyjazdów. Niektórzy mogą zapragnąć podróży do USA, co wiąże się z koniecznością wyrobienia wizy. Wyjaśniamy krok po kroku, jak zdobyć taki dokument.


Wyrobienie wizy to wciąż niezbędna czynność, jeśli myślimy o wyjeździe z Polski do USA. Dotyczy to krótszych i dłuższych pobytów – tu nie ma taryfy ulgowej. Chociaż ostatnie słowa Donalda Trumpa dają nadzieję, że w najbliższym czasie coś się zmieni.


– Zniesienie wiz dla Polaków podróżujących do USA może nastąpić w ciągu najbliższych 90 dni. Chcemy, żeby Polska należała do tej elitarnej grupy – mówił prezydent USA w Waszyngtonie, w obecności Andrzeja Dudy.

Obietnic ze strony amerykańskiej było już jednak wiele, a obowiązek wizowy pozostaje aktualny. Jak więc zdobyć ten dokument?

Najpierw wniosek
Na wstępie trzeba pobrać formularz ze strony ceac.state.gov. Wniosek o wizę turystyczną, jak i o wizę służbową wygląda tak samo. Znajdziemy w nim rubryki, w których podajemy dane z paszportu i odpowiadamy na szereg pytań. Konieczne jest podanie informacji, czy np. byliśmy karani, albo czy wspieramy organizacje terrorystyczne.

Trzeba zapłacić
Żeby nasz wypełniony wniosek był rozpatrzony, trzeba zapłacić 160 dolarów amerykańskich. Opłaty można dokonać za pośrednictwem strony cgifederal.secure.force.com. Tam zaznaczamy, o jaką wizę się staramy i zapisujemy numer potwierdzenia wpłaty. Co ważne – nawet jeśli wniosek ostatecznie zostanie rozpatrzony negatywnie, opłata nie podlega zwrotowi. Niestety.


Spotkanie w Ambasadzie
Kolejny krok to umówienie wizyty w Ambasadzie w Warszawie albo w Konsulacie w Krakowie. Dostępne terminy powinny nam się wyświetlić po wpisaniu odpowiednich danych z wniosku. Trzeba wziąć pod uwagę, że w okresie letnim, szczególnie przed wakacjami, na spotkanie czeka się dłużej.

Na koniec musimy pamiętać, że wniosek ostatecznie może zostać odrzucony. Przed planowanym wyjazdem koniecznie trzeba określić, o jaki rodzaj dokumentu się ubiegamy. Do wakacyjnego wyjazdu wystarczy wiza turystyczna, i takie zwykle wydawane są bez większych problemów. Inaczej jest w przypadku wiz służbowych, imigracyjnych czy pracowniczych.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem

AFERA HEJTERSKA

WYWIADJak zorganizowana grupa przestępcza? Prawnik wylicza, jakie paragrafy mogli złamać ludzie Ziobry
O TYM SIĘ MÓWI"Gersdorf wyp***". Kampania nienawiści była wymierzona też w I prezes SN