Antysemicki atak w Lubelskiem. Sprawca zdemolował firmę i zostawił napis "Żydy precz"

Do antysemickiego zakładu doszło w Wąwolnicy
Do antysemickiego zakładu doszło w Wąwolnicy Fot. Facebook / Fundacja Zapomniane
Pan Krzysztof, kamieniarz z Wąwolnicy w województwie lubelskim, pomagał przy renowacji zdemolowanych żydowskich nagrobków. Teraz ktoś zdemolował jego zakład, do którego wjechał... koparką. Atak najprawdopodobniej miał podłoże antysemickie. Sprawca zostawił obraźliwy wobec Żydów napis.


"Jesteśmy wstrząśnięci wiadomościami, które dotarły do nas dziś z Wąwolnicy, gdzie mieszka nasz zaprzyjaźniony kamieniarz, pan Krzysztof (...). Jego warsztat został dziś w nocy doszczętnie zniszczony" – poinformowała na Facebooku Fundacja Zapomniane, która upamiętnia groby żydowskich ofiar Zagłady. W poście opublikowała również zdjęcia zdemolowanego zakładu kamieniarskiego. Na jednym z nich widać zostawiony na kamieniu napis "Żydy precz".

Fundacja Zapomniane dodaje, że nie zna ani sprawców zdarzenia, ani ich motywów. Spekuluje jednak, że "rzecz prawdopodobnie związana jest ze sporem o teren, na którym znajdował się warsztat". –Niemniej jednak, żadna racja nie upoważnia do wtargnięcia na teren i zniszczenia mienia oraz odebrania tym samym komuś możliwości zarabiania na życie – stwierdzają wolontariusze fundacji. Należał do nich również pan Krzysztof, który m.in. przeprowadził renowację nagrobka w lesie koło wsi Karmanowice, na którym napisano antysemickie hasło.Jak doszło do ataku? Przy użyciu... koparki. – Okazało się, że sprawca przy pomocy koparki, sprzętu ciężkiego zdemolował teren zakładu kamieniarskiego. Zniszczone zostały budynek, samochody, które znajdowały się na posesji, wyposażenie zakładu oraz płyty nagrobkowe – powiedziała portalowi Gazeta.pl podkom. Ewa Rejn-Kozak z Komendy Powiatowej Policji w Puławach.

Napis "Żydy precz" policja odkryła dopiero później – podczas odgruzowywania zdemolowanego zakładu. Ten antysemicki wątek wyjaśnia już policja. Zatrzymano już podejrzanego – sprawcy ataku zostanie najprawdopodobniej postawiony zarzut uszkodzenia mienia.


źródło: Gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe[/b]. Zasypało je lawiną pism

Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe. Zasypało je lawiną pism

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki