PiS urządza powtórkę tego, co znamy sprzed roku. Ten pomysł może skończyć się nowym skandalem

Mazurek: PiS zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust.
Mazurek: PiS zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Beata Mazurek zapowiedziała, że PiS na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust. Rzeczniczka partii Jarosława Kaczyńskiego dodała, że ma to związek z "niedopuszczalnymi wypowiedziami, które miały miejsce podczas konferencji bliskowschodniej".


Chodzi głównie o sformułowanie, którego amerykańska dziennikarka Andrea Mitchell użyła relacji z Warszawy. Nawiązała do warszawskiego getta, w którym - jak mówiła - "Żydzi przez miesiąc walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi". Jej skandaliczne słowa wywołały w Polsce burzę i szereg reakcji, m.in. ze strony IPN. Później dziennikarka na Twitterze przeprosiła za swój błąd.


Mazurek: PiS zaproponuje uchwałę
Nie trzeba było długo czekać na reakcję PiS po tym, jak w czasie konferencji bliskowschodniej w Warszawie padły skandaliczne słowa odnośnie Polski. Rzeczniczka PiS zapowiedziała, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaproponowana zostanie uchwała ws. odpowiedzialności za Holokaust. Mazurek przyznała, że chodzi o wypowiedzi, które padły podczas organizowanej w Warszawie konferencji.
Będzie kolejny skandal?
Informacje przekazane przez rzecznik PiS wzbudziły skrajne emocje. Część internautów na Twitterze pochwaliła pomysł, ale nie brakuje też krytycznych głosów. "Na polskiej ziemi, za polskie pieniądze, na polskie życzenie, przy polskich władzach, Polska została obrażona. A z waszą uchwałą skończy się jak z ustawą. To nie 'game changer' to 'game over' – napisał Cezary Tomczyk z PO.


Niektórzy sugerują, że nowy projekt PiS może skutkować podobnym zamieszaniem do tego, które wywołała słynna już ustawa o IPN.Netanjahu o Polakach
Finałowym zgrzytem zakończonej 14 lutego konferencji okazała się publikacja "Jerusalem Post". Izraelska gazeta zacytowała premiera Benjamina Netanjahu: "Naród polski współpracował z nazistowskim reżimem w zabijaniu Żydów w ramach Holokaustu". Ambasada Izraela zdementowała, jakoby takie słowa padły.

Konferencja bliskowschodnia
Do Warszawy przybyło niespełna 70 delegacji z całego świata. Na spotkaniach mowa była o sytuacji w Syrii, Jemenie, ale przede wszystkim o Iranie. To ostatnie państwo już zaostrzyło stosunki dyplomatyczne z Polską. Spotkanie obfitowało także we wpadki i wątki z izraelskiej kampanii wyborczej

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0Z papieskiej laski trysnęła woda. "To będzie hit jak kremówki"
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy