Zakaz noszenia symboli religijnych w pracy. W Kanadzie pokazali, jak wygląda świeckość państwa

W Quebecu w Kanadzie wprowadzono częściowy zakaz noszenia symboli religijnych.
W Quebecu w Kanadzie wprowadzono częściowy zakaz noszenia symboli religijnych. Fot. Karolina Sikorska / Agencja Gazeta
W Quebecu w Kanadzie uchwalono przepisy, które zakazują m.in. nauczycielom, policjantom czy sędziom noszenia w pracy symboli religijnych. Zdaniem władz nowe prawo pomoże w integracji osób, które przybywają na teren prowincji. Decyzja wywołała jednak duże kontrowersje.


O zakazie noszenia symboli religijnych od dłuższego czasu mówiła już Koalicja Przyszłość Quebecu (CAQ) tworzaca większościowy rząd prowincji. Jak podaje BBC, klamka już zapadła i przepisy zostały uchwalone 16 czerwca wieczorem.

Co to oznacza?
Nowe prawo dotknie przede wszystkim część pracowników z sektora publicznego. BBC wylicza, że zakaz noszenia symboli religijnych obejmuje choćby nauczycieli, policjantów, sędziów i prokuratorów.

Uchwalone przepisy są częścią programu imigracyjnego, który - zdaniem rządzących - ma zaspokoić potrzeby na rynku pracy i ułatwić integrację osób przybywających do Quebecu.

Kontrowersje
Nietrudno zgadnąć, że decyzja o zakazie noszenia symboli oburzy szczególnie środowiska religijne. Przeciwnicy ustawy od początku argumentowali, że uderza ona w mniejszości i łamie konstytucyjną zasadę wolności. Ponadto wskazywano, że instytucje publiczne to miejsca, które są otwarte dla wszystkich.

Urzędnicy pozostali nieugięci. Ich zdaniem zakaz jest dowodem na świecką tożsamość mieszkańców prowincji.

źródło: BBC
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe[/b]. Zasypało je lawiną pism

Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe. Zasypało je lawiną pism

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki