"STOP 447" i przekreślona menora. Wielokulturowy mural w Białymstoku zdewastowany po raz kolejny

Mural "Utkany wielokulturowością" w Białymstoku znowu został zniszczony.
Mural "Utkany wielokulturowością" w Białymstoku znowu został zniszczony. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Kolejny akt wandalizmu w Białymstoku. Znowu ktoś zniszczył mural "Utkany wielokulturowością" – widniejącą menorę obrysowano czarną farbą i przekreślono. Do tego pojawił się napis "STOP 447". Niewykluczone, że po odmalowaniu dzieło będzie stale monitorowane.


O tym, że mural został zniszczony, policja z Białegostoku dowiedziała się we wtorek nad ranem. Dokładnie dwa dni po tym, jak odnowiono go po poprzednim akcie wandalizmu.

Więcej szczegółów na temat zdarzenia, przekazała "Gazecie Wyborczej" oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku Katarzyna Zarzecka. – Zabezpieczamy materiał dowodowy, w tym zapis z monitoringu. Trwają jednocześnie czynności wyjaśniające okoliczności i zmierzające do ustalanie sprawcy lub sprawców poprzedniego zniszczenia – powiedziała.

Dziennik przypomina, że ten sam mural został zniszczony ponad tydzień temu. Podobnie jak wcześniej, ktoś obrysował i przekreślił menorę czarną farbą, a obok napisał "STOP 447". Urszula Boublej, rzecznik prasowa prezydenta Białegostoku poinformowała na Twitterze, że mural zostanie odmalowany. "Analizujemy też możliwość objęcia tego miejsca monitoringiem miejskim" – dodała.


Hasło "STOP 447" odnosi się do amerykańskiej ustawy Justice for Uncompensated Survivors Today – JUST Act, potocznie nazywanej ustawą 447. Dotyczy ona restytucji mienia ofiar Holokaustu. Treść ustawy wywołała ogromne kontrowersje w Polsce i oburzenie ze strony m.in. polityków Prawa i Sprawiedliwości.

źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...