Te strony z pewnością ułatwią ci życie. Z dużą dokładnością pokazują na mapie, gdzie są burze

Można w łatwy sposób dowiedzieć się, gdzie w danym momencie jest burza.
Można w łatwy sposób dowiedzieć się, gdzie w danym momencie jest burza. Fot. Piotr Gutkowski / Agencja Gazeta
Wychodzisz z domu i zastanawiasz się, czy zamknąć okno, bo może będzie burza? Wyjeżdżasz nad jezioro i nie wiesz, czy te chmury to burzowe, czy będzie padał tylko deszcz? Na te pytania mogą odpowiedzieć strony i aplikacje pogodowe. Dzięki nim można z dużą dozą prawdopodobieństwa sprawdzić, gdzie w danym momencie znajduje się front burzowy.


Gdzie jest burza? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków szczególnie w tak upalne dni. Front burzowy przynosi wyczekiwane ochłodzenie, ale także niebezpieczeństwo związane z piorunami i opadami gradu. Z tym niestety nie ma żartów. Są na szczęście aplikacje i strony internetowe, które pomagają znaleźć burzę i pokazać jej tor przemieszczania się. Postanowiliśmy opisać kilka z nich.

Windy.com to nasz pierwszy wybór. Z tej aplikacji bardzo często korzystamy na łamach naTemat przy prognozowaniu pogody. Windy posiada mapy burzowe oraz radar błyskawic w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że pokazuje w którym miejscu doszło do wyładowania w danej chwili, ale także te punkty, w które wcześniej uderzył piorun. To z kolei ułatwia ustalenie drogi, po jakiej porusza się cały front.
Kolejną stroną, na którą warto zajrzeć podczas śledzenia burz jest Lightningmaps.org. Jest ona podobna w funkcjonowaniu do Windy, chociaż nie posiada możliwości przedstawienia prognozy pogody godzina po godzinie na następne 24 godziny oraz nie jest tak bardzo dopracowana graficznie. Spełnia jednak swoją funkcję i pokazuje, gdzie w danym momencie znajduje się front burzowy.
Trzecią stroną, która informuje o tym, gdzie znajduje się burza w danym momencie jest EuroBlitz Live. Co do zasady jej funkcje są podobne do pozostałych wymienionych stron. EuroBlitz posiada za to dodatkowo statystyki wyładowań atmosferycznych dla całej Europy oraz pokazuje na liście wszystkie uderzenia piorunów i dystans do nich od naszej aktualnej lokacji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...