"Niedopuszczalne, że wyprowadzono go boso". Bodnar zareagował na zatrzymanie Jakuba A., w sieci wybuchła burza

Rzecznik Praw Obywatelski, Adam Bodnar, o zatrzymaniu Jakuba A.: "Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy".
Rzecznik Praw Obywatelski, Adam Bodnar, o zatrzymaniu Jakuba A.: "Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy". Fot. Dolnośląska policja
Oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich na temat zatrzymania podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny wywołało istną lawinę. Wielu internautów nie dowierza, że RPO mógł coś takiego napisać, na Adama Bodnara leje się hejt. Również rzecznik Komendy Głównej Policji stwierdził, że to zapewne fake.


"Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar broni mordercę Kristiny z Mrowin Jakuba A." - grzmi "Super Express". "Bodnar ubolewa nad losem mordercy Kristiny. Funkcjonariusze byli dla niego... zbyt brutalni?" - to niezaleza.pl. Internauci pytają: "A gdzie godność 10 letniego zamordowanego dziecka?". Piszą, że to wstyd i kompromitacja.


Wszystko przez oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich "w związku z zatrzymaniem i traktowaniem mężczyzny podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach". Czytamy w nim, że nie były potrzebne kajdanki zespolone ani chwyt obezwładniający, bo zatrzymany nie stawiał oporu.


Czytamy też, że użyte przez policję środki w ogóle wydają się - według RPO - w tym przypadku nieproporcjonalne. "Mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki, do którego nie powinno dojść w demokratycznym państwie prawa" - pisze w oświadczeniu.


Dalej jest jeszcze taki punkt: "Za niedopuszczalne należy uznać wyprowadzenie zatrzymanego z budynku boso i niekompletnie ubranego, a następnie pozostawienie zatrzymanego w takim stanie, w czasie wykonywania czynności procesowych. Takie zachowanie narusza godność zatrzymanego i stanowi pogwałcenie praw człowieka".

W oświadczeniu jest też mowa o tym, że Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur wyraża głębokie zaniepokojenie sposobem zatrzymania i traktowania przez policję mężczyzny podejrzanego o zabójstwo. Powoluje się też na ratyfikowaną przez Polskę Konwencję ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania.

Oświadczenie wywołało gigantyczną lawinę reakcji. – Nie wierzę, to zapewne fake - stwierdził rzecznik Komendy Głównej Policji. W rozmowie z TVP.Info Mariusz Ciarka powiedział, że Adam Bodnar powinien złożyć kondolencje rodzinie, a policjantom i prokuraturze podziękować za skuteczne i szybkie działania.

"Kolejna kompromitacja RPO. Wg. Adama Bodnara człowiekowi, który przyznał się do brutalnego morderstwa 10-letniej dziewczynki nie należało... nakładać kajdanek. Czas na dymisje RPO" - komentował europoseł Patryk Jaki. Podobnych głosów po stronie polityków i prawicowych publicystów było więcej: Choć są i inne głosy. "Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o traktowanie podejrzanego zgodnie z przepisami i nie przekraczanie granic" - napisała dziennikarska Dominika Długosz. Adam Bodnar podziękował jej za ten wpis.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz, co to emocje, jeśli nie byłeś przy porodzie. Spróbuj mnie przekonać, że jest inaczej

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Tata po szwedzku. Gdy zobaczyłem, jakimi super ojcami są Szwedzi, z początku nie mogłem uwierzyć
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców
0 0Wynik KO z Białegostoku to lekcja dla całej opozycji. Oto człowiek, który zrobił najlepszą kampanię