Morawiecki nie zszedł z tonu. Polska zablokowała zapisy ws. neutralności klimatycznej do 2050 r.

Polska zablokowała zapisy ws. neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Polska zablokowała zapisy ws. neutralności klimatycznej do 2050 roku. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Mateusz Morawiecki był przeciwnikiem zaostrzenia celu klimatycznego UE – My na zaostrzenie tego celu na razie nie dajemy zgody. Muszą być bardzo ściśle określone wszelkie warunki dotyczące ewentualnych mechanizmów kompensacyjnych dla państw członkowskich, regionów, branż – mówił premier.


Początkowo krytyczne były tylko Polska i Czechy. Po konsultacjach do dwóch państw Grupy Wyszechradzkiej dołączyły Węgry i Estonia. Francja twierdziła, że "niepokoje Polski są uzasadnione". Gotowa była więc przystać na zapisy we wnioskach końcowych szczytu mówiące o tym, że w przyszłym budżecie powinno znaleźć się odpowiednie finansowanie spraw klimatycznych, tak aby ułatwić dostawanie gospodarek opartych na węglu.– Przyjęte porozumienie paryskie wyznacza obecnie obowiązujące cele i my na zaostrzenie tego celu na razie nie dajemy zgody. Muszą być bardzo ściśle określone wszelkie warunki dotyczące ewentualnych mechanizmów kompensacyjnych dla państw członkowskich, regionów, branż. Nie wystarcza nam sformułowanie dotyczące sprawiedliwej i odpowiedzialnej transformacji energetycznej – mówił premier.

Nowa strategia klimatyczna opracowywana przez UE ma wyznaczać nowe cele dotyczące redukcji gazów cieplarnianych. Niewykluczone, że UE będzie chciała, by do 2050 roku unijna gospodarka była neutralna pod względem emisji CO2, czyli tyle samo pochłaniała, co emitowała. Mateusz Morawiecki w swoim sprzeciwie tłumaczył, że "Polska po II wojnie światowej wpadła w 50 lat stagnacji i ten kontekst musi być uwzględniany".

Źródło: RMF FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Aktor, któremu na bank się udało. Lech Dyblik o tym, jak odbić się od dna i... ganiać Malkovicha
0 0Ciężarna Joanna Krupa całkowicie naga na okładce "Wprost". Stanęła w obronie LGBT
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta