Ekskomunika księdza Michała Misiaka z Łodzi. Proboszcz zdradził powód tej decyzji

Duchowny zasłynął z zaskakujących inicjatyw, które nie wszystkim się spodobały. Z kolędą potrafił zawitać nawet do agencji towarzyskiej.
Duchowny zasłynął z zaskakujących inicjatyw, które nie wszystkim się spodobały. Z kolędą potrafił zawitać nawet do agencji towarzyskiej. Fot. YouTube.com / Dobre Media Nowej Ewangelizacji
Ksiądz Michał Misiak został wykluczony z Kościoła katolickiego. Proboszcz parafii, do której należał, tłumaczy, co było powodem nałożenia ekskomuniki. – Przyjęcie drugiego chrztu przez katolika sprawia, że zaciąga na siebie karę ekskomuniki z automatu – podkreśla ksiądz Remigiusz Recław.


W piątek Archidiecezja Łódzka na stronie internetowej poinformowała, że ksiądz Michał Misiak został wykluczony z Kościoła katolickiego. W komunikacie, pod którym podpisał się kanclerz kurii, wyjaśniono, że "kapłan nie może brać udziału w sprawowaniu Ofiary eucharystii i w innych obrzędach kultu".

Ponadto, ks. Misiak nie może udzielać ani przyjmować sakramentów, ani "sprawować urzędów kościelnych, posług i jakichkolwiek innych zadań". W konsekwencji otrzymał on także zakaz noszenia stroju duchownego, również liturgicznego.

Z komunikatu kurii nie wynikało, czym były już ksiądz zasłużył na ekskomunikę. Teraz ks. Remigiusz Recław, proboszcz parafii Jezuitów w Łodzi, zdradził przyczynę wykluczenia duchownego z Kościoła.

– Michał przyjął chrzest, którego udzielił mu protestant. To nie jest ważne, z jakiego Kościoła, dla Michała też to nie miało znaczenia – wyjaśnia proboszcz w specjalnie nagranym filmie. I podkreśla, że ważny był sam fakt przyjęcia drugiego chrztu.
Ksiądz Remigiusz Recław
proboszcz parafii Jezuitów w Łodzi

Tutaj jest cała trudność, ponieważ przyjęcie drugiego chrztu przez katolika sprawia, że zaciąga na siebie karę ekskomuniki z automatu. Nie trzeba mieć świadomości, że jest to związane z karą, po prostu przyjęcie drugiego chrztu sprawa, że jestem ekskomunikowany. Czytaj więcej

– Mówiliśmy: "Michał, ale to może było odnowienie chrztu, ty chciałeś odnowić chrzest". Michał nam powiedział: "To nie było odnowienie chrztu, ja chciałem przyjąć chrzest" – opowiada ksiądz. I jednocześnie podkreśla, że Misiak może powrócić do Kościoła katolickiego poprzez wyznanie wiary w towarzystwie proboszcza bądź biskupa.

Nietypowy ksiądz

Były już duchowny zasłynął z zaskakujących inicjatyw, które nie wszystkim się spodobały. Z kolędą potrafił zawitać nawet do agencji towarzyskiej. Tworzył m.in. Chrześcijańską Akademię Parkour, Chrystotekę oraz szkołę tańca Dance Hope.


Udzielał spowiedzi podczas spacerów, organizował modlitwę przed sklepami z dopalaczami.
– Jakbym chodził tylko do uśmiechniętych ludzi, to bym nie spełniał swojej misji – stwierdził w rozmowie z dziennikarzem Weekend.gazeta.pl.

Za wykluczonym księdzem wstawił się inny znany duchowny – Grzegorz Kramer. "Michał to ksiądz, który szuka, który uwierał i uwiera wielu. I wkurza (mnie często też). Jednak to, co w nim najcenniejsze to szczerość. On zawsze idzie za tym, co odczytuje jako głos Ojca, bo się modli" – napisał na swoim Instagramie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
OPINIE 0 0Dlaczego poparcie dla PiS jest nie do ruszenia? Oto powody
WYBORY2019 0 0Nic dziwnego, że PiS przestraszyło się #SilniRazem. Akcja KO podbija media społecznościowe
GW Foksal 0 0Śniadanie z Saddamem Husajnem i obiad z Fidelem Castro. O tej książce będzie wkrótce głośno
WYWIAD 0 0To ona promuje Cosmic Dance. Taniec, który dla wielu kobiet jest katharsis

MOTO