Szczerski jednak nie zostanie wiceszefem NATO? Na przeszkodzie mogą stanąć dwa liczące się państwa

Minister Krzysztof Szczerski ma szanse na objęcie stanowiska wiceszefa NATO.
Minister Krzysztof Szczerski ma szanse na objęcie stanowiska wiceszefa NATO. fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Do końca lipca ma zapaść decyzja, czy Krzysztof Szczerski, obecnie szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, zostanie wiceszefem NATO. Polityk PiS ma poparcie Stanów Zjednoczonych, jednak to nie daje gwarancji, że zostanie wybrany – informuje Katarzyna Szymańska-Borginon, reporterka RMF FM.


Obecnie wiceszefową NATO jest Amerykanka Rose Gottenoeller, jednak jej kadencja kończy się jesienią. W ciągu kilku tygodni szef Sojuszu Jens Stoltenberg ma podjąć decyzję, kto ją zastąpi na tym stanowisku.

Jak ustaliła dziennikarka RMF FM, mocnym kandydatem ma być Krzysztof Szczerski (PiS), szef gabinetu prezydenta, który ma poparcie USA. Sprawa nie jest jednak przesądzona, bo na innego kandydata stawiają Francja i Niemcy. Chcą, by wiceszefem NATO został Jüri Luik, minister obrony Estonii. Informator reporterki ocenia, że szanse Szczerskiego to 50 proc.

Jeśli jednak polityk PiS nie zostanie wiceszefem NATO, może zostać kandydatem na komisarza Unii Europejskiej, zwłaszcza że typowane na to stanowisko Beata Szydło i Anna Fotyga odmówiły kandydowania.

O ministrze Szczerskim głośno zrobiło się w mediach pod koniec kwietnia. Szef gabinetu prezydenta ogłosił koncepcję, by Polakom wystawiano tzw. katolicki paszport.

Miałby on zawierać "najważniejsze modlitwy i prawdy wiary" (katolickiej – red.). Celem jego wydania ma być to, "by Polacy emigrujący z Ojczyzny do zateizowanych krajów zachodnioeuropejskich nie ulegli tamtejszym lewicującym modom intelektualnym, ale pozostali wierni Bogu i Polsce”.

źródło: rmf24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...