"Nie potrafię pogodzić się z tym, jak łatwo odpuszczamy walkę". Mocny list byłej ambasador do Schetyny

Katarzyna Pełczyńska Nałęcz do Grzegorza Schetyny: "Dlaczego wywiesiliście białą flagę?".
Katarzyna Pełczyńska Nałęcz do Grzegorza Schetyny: "Dlaczego wywiesiliście białą flagę?". Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
"Jeśli wy, politycy, nie zrobicie wszystkiego, by powstrzymać rękę podniesioną na wolność, staniecie się grabarzami demokracji. Musicie dokonać niemożliwego. Wywrócić stolik" – pisze w liście do lidera opozycji była ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jej słowa opublikowała "Gazeta Wyborcza". Są pierwsze reakcje. "Szanowna Pani Ambasador, nikt nie wywiesił "białej flagi” – odpowiada Arkadiusz Myrcha.


Wiele w tym liście jest gorzkich i mocnych słów, ale autorka podkreśla, że swoimi pytaniami nie chce oskarżać. "Zadaję Panu te pytania, bo nie potrafię pogodzić się z tym, jak łatwo i bezwolnie odpuszczamy walkę o największe wspólne dobro – wolną, praworządną i demokratyczną Ojczyznę" – czytamy.

Co to za pytania? "Dlaczego największa polska partia opozycyjna cztery miesiące przed wyborami wywiesiła białą flagę? Jak to możliwe, że politycy koalicji popartej przez 38 proc. głosujących opuścili bezradnie ręce i i uznali, że nie mają szans na zwycięstwo?" – pyta Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Była ambasador pyta też, "jakim cudem przywódca opozycji mógł w przełomowym momencie zatracić wolę walki".

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ekspertka ds. Rosji, przez lata związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, przypomina, że przez dwa lata pracowała jako ambasador RP "w kraju zastraszonych i zniewolonych ludzi". "Widziałam, jak wysoką cenę płacą za bezprawie i bezkarność rządzących. Widziałam także tych, którzy dla wolności ryzykują wszystkim" – czytamy. A potem jest jeszcze mocniej.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
"Gazeta Wyborcza"

"Żadna władza, która zamachnęła się na wolność obywateli, nie odstąpi od tego celu sama, z własnej woli. Jeśli nie złapiemy za ramię tych, którzy odważyli się złamać zasady demokracji, oni pójdą dalej. Kolejne kroki są nieuchronne". Czytaj więcej

Konkluduje jednak słowami: "Pana partia ciągle ma szanse wygrać demokratyczną Polskę. Nie tylko dla swoich zwolenników, ale dla wszystkich obywateli Rzeczypospolitej".


Pod jej wpisem na Twitterze są pierwsze reakcje. "Szanowna Pani Ambasador, nikt nie wywiesił „białej flagi”. Od wyborów europejskich wszyscy z PO, na czele z
@SchetynadlaPO, ciężko pracujemy w terenie" – pisze Arkadiusz Myrcha.
"Moim zdaniem, gdyby nie #Schetyna obecnie mielibyśmy w Polsce taką samą sytuację jak na Węgrzech, czyli całkowicie rozbitą opozycję i większość konstytucyjną PiS" – komentuje jeden z internautów.

źródło:wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz, co to emocje, jeśli nie byłeś przy porodzie. Spróbuj mnie przekonać, że jest inaczej

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Tata po szwedzku. Gdy zobaczyłem, jakimi super ojcami są Szwedzi, z początku nie mogłem uwierzyć
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców
0 0Wynik KO z Białegostoku to lekcja dla całej opozycji. Oto człowiek, który zrobił najlepszą kampanię