Trybunał orzekł ws. drukarza z Łodzi. "Karanie za odmowę usługi jest niezgodne z konstytucją"

Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. drukarza z Łodzi.
Trybunał Konstytucyjny orzekł ws. drukarza z Łodzi. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Trybunał Konstytucyjny wydał w środę orzeczenie w sprawie ukarania drukarza z Łodzi, który odmówił wydrukowania materiałów dotyczących LGBT. Czytamy w nim, że karanie w takim przypadku jest niekonstytucyjne. Takie orzeczenie jest na rękę ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze.


"Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny" – na podstawie tego przepisu Kodeksu wykroczeń został ukarany drukarz z Łodzi, który odmówił przygotowania materiałów LGBT.

Teraz Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis ten jest niekonstytucyjny w części "albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany". Sprawa trafiła do Trybunału na wniosek prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości w jednej osobie, czyli Zbigniewa Ziobry.

– Karanie za odmowę świadczenia usług umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, stanowi ingerencję w wolność podmiotu świadczącego usługi, w szczególności w prawo do postępowania zgodnie z własnym sumieniem – powiedział w uzasadnieniu TK sędzia Mariusz Muszyński.


Przypomnijmy, sprawa drukarza trafiła najpierw do Rzecznika Praw Obywatelskich, później do sądu. Ten uznał, że rzemieślnik dopuścił się wykroczenia, dyskryminując ludzi z uwagi na ich orientację seksualną. W sprawę zaangażował się minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, wydając oświadczenie krytykujące wyrok Sądu Rejonowego Łódź-Widzew.

Sprawa została skierowana do Sądu Okręgowego w Łodzi, który także uznał drukarza winnym. Niezadowolony Ziobro skierował do Sądu Najwyższego wniosek o kasację od wyroku Sądu Okręgowego. Sąd Najwyższy wyrok jednak podtrzymał. Środowe orzeczenie TK jest więc na rękę i w myśl ministra Ziobry.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...