Liberałowie z PE nie poprą ani Szydło, ani innych kandydatów PiS oraz węgierskiego Fideszu

Liberałowie zapowiedzieli głosowanie przeciw Beacie Szydło w Parlamencie Europejskim. Wcześniej o to samo stanowisko ubiegała się Elżbieta Rafalska.
Liberałowie zapowiedzieli głosowanie przeciw Beacie Szydło w Parlamencie Europejskim. Wcześniej o to samo stanowisko ubiegała się Elżbieta Rafalska. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Kandydatury zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość i węgierski Fidesz nie dostaną poparcia od grupy Renew Europe (Odnowić Europę), która zrzesza partie liberalne w Parlamencie Europejskim. Powodem jest podejrzenie łamania praworządności przez Polskę i Węgry.


Dacian Cioloş, przewodniczący Renew Europe stwierdził, że jego grupa polityczna jest budowana na "wartościach wspierania demokracji i praworządności". 

– Nie zagłosujemy za kandydatami na stanowiska przewodniczących komisji, którzy są z partii rządzących państwami, wobec których trwa procedura związana z art. 7. – wyjaśnił. Renew Europe o głosowaniu przeciwko kandydatom Fideszu i PiS zdecydowała jednogłośnie.

Kandydatką na szefową Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL) jest była premier Beata Szydło. Ponadto były szef MSZ Witold Waszczykowski ma być kandydatem na pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych (AFET), Zdzisław Krasnodębski kandydatem na II wiceprzewodniczącego Komisji Przemysł, Badania Naukowe i Energia, a Ryszard Czarnecki kandydatem na III wiceprzewodniczącego Komisji Petycji (PETI).

Dodajmy, że na stanowisko, które ma szansę objąć Szydło, wcześniej została wystawiona kandydatura Elżbiety Rafalskiej, ale taką propozycję zablokowała Europejska Konfederacja Związków Zawodowych. Powodem jest to, iż była minister z rządu PiS jest - jak to określono - "konserwatystką od Kaczyńskiego".


Jak podaje Polsat News, należący do Europejskiej Partii Ludowej Fidesz, ma natomiast wystawić kandydatów na wiceprzewodniczących pięciu komisji.

źródło: Polsat News
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe[/b]. Zasypało je lawiną pism

Ordo Iuris wzięło na celownik fundacje równościowe. Zasypało je lawiną pism

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. [b]Polacy nie zostawili na niej suchej nitki[/b]

Mazurek przyłapana na zdjęciu z Berlusconim. Polacy nie zostawili na niej suchej nitki