"Jesteśmy gotowi stawić czoła Koalicji Obywatelskiej". Lewica zapowiada walkę z resztą opozycji

Robert Biedroń, Adrian Zandberg i Włodzimierz Czarzasty zapowiedzieli, że idą po zwycięstwo w wyborach parlamentarnych.
Robert Biedroń, Adrian Zandberg i Włodzimierz Czarzasty zapowiedzieli, że idą po zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Robert Biedroń, Adrian Zandberg i Włodzimierz Czarzasty wystąpili na wspólnej konferencji prasowej, na której zapewnili, że zrobili ważny krok ku zjednoczeniu lewicy. W optymistycznym tonie obiecali walkę o zwycięstwo i zapowiedzieli konfrontację z resztą opozycji oraz PiS.


– Udało się, jesteśmy gotowi nie tylko podziękować Prawu i Sprawiedliwości za ich niedemokratyczne rządy, ale stawić czoło też Koalicji Obywatelskiej, iść obok siebie, wygrać wybory i zmienić Polskę! – wykrzykiwał Robert Biedroń, który jako pierwszy wystąpił na konferencji prasowej.


"Trzech tenorów"
Biedroń zastrzegł jednak, że żadne kluczowe decyzje nie zostały podjęte. Prosił o czas na stworzenie lewicowych list, gdy dziennikarze domagali się konkretów. Przedstawił też siebie, Zandberga i Czarzastego jako nowych "trzech tenorów", co miało być nawiązaniem do początków Platformy Obywatelskiej. Wówczas "trzema tenorami" nazywano Donalda Tuska, Macieja Płażyńskiego i Andrzeja Olechowskiego.

Po Robercie Biedroniu wypowiedział się szef SLD, który opisał plan na najbliższe tygodnie.
– Dogadaliśmy się po to, żeby wygrać z PiS. Zaprosimy do współpracy wszystkie partie polityczne lewicowe, stowarzyszenia, ruchy miejskie, które będą chciały z nami współpracować. Jesteśmy otwarci, bo jesteśmy lewicą – dodał Włodzimierz Czarzasty. Lider Sojuszu wspomniał też o sięgnięciu po samorządowców.


Schetyna: Koniec koalicji partyjnej
Przewodniczący PO zapowiedział kilka dni wcześniej "koniec koalicji partyjnej". – Idziemy do wyborów jako Koalicja Obywatelska. Chcemy otworzyć nasze listy o ludzi aktywnych, społeczników, ekspertów. 20 proc. miejsc na listach przeznaczymy dla tych, którzy dotychczas nie uczestniczyli w polityce parlamentarnej. Chcemy 5,10 i ostatnie miejsca na listach przeznaczyć dla samorządowców – deklarował Grzegorz Schetyna.

Natomiast samodzielny start w wyborach zapowiedziało Polskie Stronnictwo Ludowe. – Idziemy jako Koalicja Polska-Polskie Stronnictwo Ludowe, nic się nie zmieni – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz na antenie TVN24. Gorzko ocenił dotychczasową współpracę w ramach Koalicji Europejskiej.

– Koalicja Europejska nie wygrała z PiS-em, czyli to, co nas łączyło, cel, jakim było zwycięstwo, nie został zrealizowany. Jeden blok przegrał ponad siedmioma punktami procentowymi w najłatwiejszych wyborach do zjednoczenia i w najłatwiejszych do wygrania, bo wszystko, co się dzieje w relacjach Polska-Unia Europejska, działa na korzyść opozycji, a nie na korzyść rządzących – analizował lider PSL. 

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem

TRAGEDIA W TATRACH

0 0"Usłyszałem krzyki ludzi". Na Giewoncie piorun miał uderzyć w łańcuch
0 0Dlaczego turyści nie wiedzieli o burzy w Tatrach? Wyjaśnienia IMGW
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
0 0"Dowiemy się, kto stoi za @KastaWatch". Te profile na Twitterze rozkręcały kampanię hejtu