"Jesteśmy gotowi stawić czoła Koalicji Obywatelskiej". Lewica zapowiada walkę z resztą opozycji

Robert Biedroń, Adrian Zandberg i Włodzimierz Czarzasty zapowiedzieli, że idą po zwycięstwo w wyborach parlamentarnych.
Robert Biedroń, Adrian Zandberg i Włodzimierz Czarzasty zapowiedzieli, że idą po zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Robert Biedroń, Adrian Zandberg i Włodzimierz Czarzasty wystąpili na wspólnej konferencji prasowej, na której zapewnili, że zrobili ważny krok ku zjednoczeniu lewicy. W optymistycznym tonie obiecali walkę o zwycięstwo i zapowiedzieli konfrontację z resztą opozycji oraz PiS.


– Udało się, jesteśmy gotowi nie tylko podziękować Prawu i Sprawiedliwości za ich niedemokratyczne rządy, ale stawić czoło też Koalicji Obywatelskiej, iść obok siebie, wygrać wybory i zmienić Polskę! – wykrzykiwał Robert Biedroń, który jako pierwszy wystąpił na konferencji prasowej.

"Trzech tenorów"
Biedroń zastrzegł jednak, że żadne kluczowe decyzje nie zostały podjęte. Prosił o czas na stworzenie lewicowych list, gdy dziennikarze domagali się konkretów. Przedstawił też siebie, Zandberga i Czarzastego jako nowych "trzech tenorów", co miało być nawiązaniem do początków Platformy Obywatelskiej. Wówczas "trzema tenorami" nazywano Donalda Tuska, Macieja Płażyńskiego i Andrzeja Olechowskiego.

Po Robercie Biedroniu wypowiedział się szef SLD, który opisał plan na najbliższe tygodnie.
– Dogadaliśmy się po to, żeby wygrać z PiS. Zaprosimy do współpracy wszystkie partie polityczne lewicowe, stowarzyszenia, ruchy miejskie, które będą chciały z nami współpracować. Jesteśmy otwarci, bo jesteśmy lewicą – dodał Włodzimierz Czarzasty. Lider Sojuszu wspomniał też o sięgnięciu po samorządowców.


Schetyna: Koniec koalicji partyjnej
Przewodniczący PO zapowiedział kilka dni wcześniej "koniec koalicji partyjnej". – Idziemy do wyborów jako Koalicja Obywatelska. Chcemy otworzyć nasze listy o ludzi aktywnych, społeczników, ekspertów. 20 proc. miejsc na listach przeznaczymy dla tych, którzy dotychczas nie uczestniczyli w polityce parlamentarnej. Chcemy 5,10 i ostatnie miejsca na listach przeznaczyć dla samorządowców – deklarował Grzegorz Schetyna.

Natomiast samodzielny start w wyborach zapowiedziało Polskie Stronnictwo Ludowe. – Idziemy jako Koalicja Polska-Polskie Stronnictwo Ludowe, nic się nie zmieni – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz na antenie TVN24. Gorzko ocenił dotychczasową współpracę w ramach Koalicji Europejskiej.

– Koalicja Europejska nie wygrała z PiS-em, czyli to, co nas łączyło, cel, jakim było zwycięstwo, nie został zrealizowany. Jeden blok przegrał ponad siedmioma punktami procentowymi w najłatwiejszych wyborach do zjednoczenia i w najłatwiejszych do wygrania, bo wszystko, co się dzieje w relacjach Polska-Unia Europejska, działa na korzyść opozycji, a nie na korzyść rządzących – analizował lider PSL. 
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno