Tak potraktowano niepełnosprawnych w Muzeum Jana Pawła II. Zakonnica o incydencie w Wadowicach

Wadowice: Do papieskiego muzeum nie wpuszczono niepełnosprawnych. Siostra zakonna nagłośniła incydent.
Wadowice: Do papieskiego muzeum nie wpuszczono niepełnosprawnych. Siostra zakonna nagłośniła incydent. Fot. Tomasz Wiech / Agencja Gazeta
Grupa niepełnosprawnych przyjechała do Wadowic, by zwiedzić papieskie muzeum, ale personel nie wpuścił ich do środka. Mieli kupione bilety, a mimo to musieli wracać do domu z niczym, bo - ze względu na swoją niepełnosprawność - nie mogli na wyznaczoną godzinę dostać się do obiektu z autobusu wycieczkowego. Sytuację nagłośniła na Facebooku siostra zakonna Małgorzata Chmielewska.


"Po raz pierwszy piszę źle o kimś, ale.... Grupa osób niepełnosprawnych miała na dziś umówione i opłacone zwiedzanie muzeum JPII w Wadowicach. Podjechali akurat w chwili, kiedy burza uniemożliwiła wyjście z autokaru. Ludzie na wózkach, jeden praktycznie leżący" – opisuje siostra Małgorzata Chmielewska.

W dalszej części swojego postu wyjaśniła, że kiedy możliwe było już wyjście z autokaru, personel muzeum odmówił wpuszczenia, bo grupa się spóźniła.

"Nie było tłoku, mogli nawet dołączyć do innej grupy. Św. JP II jest z was z pewnością dumny, bezduszni strażnicy porządku i świętości. /to oczywiście sarkazm/. Rozgoryczeni i upokorzeni moi ludzie odjechali z niczym. Gdyby byli sprawni, przebiegliby parking. Wstyd Wadowice" – dodała na koniec siostra Chmielewska. Jej wpis błyskawicznie zyskał rozgłos w sieci. Udostępniło go ponad tysiąc osób.

Jak podaje "Gazeta Krakowska", o sprawie dowiedział się też ks. Jacek Pietruszka, dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Jeszcze w niedzielę wieczorem miał przeprosić zakonnicę za opisany incydent i obiecać, że uwrażliwi pracowników muzeum na bardziej wyrozumiałe postępowanie wobec niepełnosprawnych.

Według gazety, ksiądz złożył też deklarację – zaprosił całą wycieczkę na powtórną wizytę w obiekcie, tym razem już gratis.

źródło: "Gazeta Krakowska"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
0 0"Dowiemy się, kto stoi za @KastaWatch". Te profile na Twitterze rozkręcały kampanię hejtu