Nie wszyscy niepełnosprawni dostaną "500 plus". Wyjaśniamy, komu przysługuje dodatek PiS

Wyjaśniamy, kto będzie mógł liczyć na nowe świadczenie od rządu PiS.
Wyjaśniamy, kto będzie mógł liczyć na nowe świadczenie od rządu PiS. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Rząd PiS przyjął projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wyjaśniamy, kto będzie mógł liczyć na nowe 500 plus oraz od czego będzie zależna wypłata dodatku.


Zgodnie z rządowym projektem, który ma zostać wdrożony w październiku 2019 r., całkowita kwota świadczeń dla osób objętych programem nie będzie mogła przekroczyć 1600 zł.

"500 plus dla niepełnosprawnych" nie otrzymają dorosłe osoby niepełnosprawne, których wysokość renty, emerytury lub zasiłku z pomocy społecznej przekracza 1100 złotych oraz te, które nie mają prawa do innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych.

Kto otrzyma dodatek?
Pomoc ma być skierowana do około 500 tys. osób powyżej 18. roku życia. Rząd przeznaczy na świadczenie dla niepełnosprawnych około 3 mld złotych rocznie. To środki z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Pomoc obejmie osoby, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności. Dodatek ma jednak zależeć od wysokości pobieranej renty lub emerytury. 

Świadczenie uzupełniające dla osób niepełnosprawnych nie będzie opodatkowane. Nie będzie równiez pobierana od niego składka na ubezpieczenie zdrowotne, ma nie podlegać egzekucji i potrąceniom. Jego wysokość nie będzie uwzględniana w dochodzie przy ustalaniu prawa do niektórych świadczeń pieniężnych.PiS obiecał to przed wyborami
To Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki po raz pierwszy wspomnieli o możliwym świadczeniu dla niepełnosprawnych. 19 maja podczas finałowej konwencji przed wyborami do PE zdradzili pierwsze szczegóły w tej kwestii.

Propozycję PiS w rozmowie z naTemat skrytykowała Iwona Hartwich, która rok temu protestowała w Sejmie. – Dla nas to ogromny policzek. A dla rządu kompromitacja – powiedziała.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Naklejką w naklejkę "Gazety Polskiej"![/b] Dostań za darmo lub sobie wydrukuj

Naklejką w naklejkę "Gazety Polskiej"! Dostań za darmo lub sobie wydrukuj

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

[b]Jego firma zatrudnia obywateli różnych państw członkowskich UE.[/b] "Z obecności w Unii mamy wiele korzyści"[/b]
Komisja Europejska

Jego firma zatrudnia obywateli różnych państw członkowskich UE. "Z obecności w Unii mamy wiele korzyści"