PiS poniżej 40 proc., na opozycji PO i długo nic więcej. Jest nowy sondaż Kantar

Zjednoczona Prawica ma dużą przewagę w sondażu Kantara, ale nie może być spokojna przed wyborami.
Zjednoczona Prawica ma dużą przewagę w sondażu Kantara, ale nie może być spokojna przed wyborami. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Gdyby wybory odbyły się w lipcu, wygrałaby je koalicja Zjednoczonej Prawicy. Do Sejmu weszłyby jeszcze Platforma Obywatelska oraz Wiosna. Takie dane znajdujemy w najnowszym sondażu pracowni Kantar. Nie uwzględnia on opozycyjnych koalicji, gdyż wykonano go przed ogłoszeniem, kto z kim wystartuje.


Na Zjednoczoną Prawicę (PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) chce głosować 39 proc. respondentów, na Platformę Obywatelską 26 proc., a na Wiosnę 5 proc. W sondażu Kantar nie uwzględniono jednak tego, że formacja Grzegorza Schetyny pójdzie do wyborów wraz z Nowoczesną (3 proc.), Inicjatywą Polska i niezależnymi kandydatami, a partia Roberta Biedronia wystartuje wspólnie z SLD (3 proc.) i Razem (1 proc.).

Próba nałożenia wyników sondażu wykonanego w dniach 12-17 lipca na aktualną mapę polityczną Polski kończy się wnioskiem, iż Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, IP i inni) mogą liczyć na niespełna 30-proc. poparcie. Zjednoczona Lewica (Wiosna, SLD oraz Razem) notują ok. 9 proc. W tym kontekście warto przypomnieć, że koalicje wchodzą do Sejmu po przekroczeniu 8-proc. progu wyborczego.

Według najnowszych danych, na utrzymanie reprezentacji w parlamencie większych szans nie powinni mieć politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy postanowili budować osobny opozycyjny blok. W badaniu Kantar notują oni poparcie jedynie 2 proc. ankietowanych. To oznacza, iż ludowcy jesienią mogą mieć problem z nawet przekroczeniem 3-proc. progu gwarantującego partiom finansowanie z budżetu państwa.


Jak informowaliśmy w naTemat.pl, we wtorek ujawniono, iż fiaskiem zakończyły się negocjacje PSL z Bezpartyjnymi Samorządowcami, którzy mieli współtworzyć tzw. Koalicję Polską.

źródło: "Dziennik"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"