Google upamiętnił "japońskiego Schindlera". Kim był Chiune Sugihara?

Google Doodle z 29 lipca. Kim był Chiune Sugihara?
Google Doodle z 29 lipca. Kim był Chiune Sugihara? Fot. Google
Kiedy 29 lipca włączycie wyszukiwarkę Google, zobaczycie specjalną grafikę Google Doodle. W ten sposób wspominany jest Chiune Sugihara, dyplomata, który zasłynął udzieleniem pomocy kilku tysiącom Żydów. Z tego powodu czasami nazywa się go "japońskim Schindlerem".


Chiune Sugihara urodził się 1 stycznia 1900 roku. W 1919 r. zaczął pracować w japońskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i stał specjalistą od spraw rosyjskich. Został oddelegowany do Mandżurii, gdzie wziął udział w negocjacjach ze Związkiem Radzieckim dotyczących problemu północnej kolei mandżurskiej.

W latach 1936-1938 pracował w placówkach w Moskwie i Helsinkach, a rok później został wicekonsulem Japonii w Kownie na Litwie.

Z kolei w latach 1936-1938, czyli na progu II wojny światowej, pracował w placówkach w Moskwie i Helsinkach. Rok później został wicekonsulem Japonii w Kownie na Litwie. Sugihara zdawał sobie sprawę, że mieszkańców okupowanych terenów czeka śmierć. Szacuje się, że dyplomata rozdał co najmniej 10 000 wiz i legalnych japońskich paszportów dla Żydów.

Sugihara przyznawał wizy z własnej inicjatywy. Pomagała mu w tym żona, oboje przez prawie całą dobę potrafili wypisywać w konsulacie niezbędne dokumenty. Czasami łamali przy tym instrukcje rządu swojego kraju. 4 września japoński konsulat na Litwie został zamknięty.


W 1985 r. Sugihara dostał nagrodę Jad Waszem i – jako jedyny Japończyk – został uhonorowany tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Dyplomata zmarł rok po tym wyróżnieniu. Ze względu na pomoc, jaką otrzymali od niego Żydzi, Sugihara bywa nazywany "japońskim Schindlerem".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy