Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy? Nie warto się z nim spieszyć

Test ciążowy wykrywa w hormon hCG w moczu.
Test ciążowy wykrywa w hormon hCG w moczu. Fot. 123rf
Spóźniający się okres jednym kobietom kojarzy się z chwilami niepokoju, drugim zaś z radością. Warto wiedzieć, kiedy należy wykonać test ciążowy, aby był on jak najbardziej miarodajny. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie zbędnego stresu.


Jednym z pierwszych objawów świadczących o zajściu w ciążę jest z pewnością spóźniający się okres i to w czasie spodziewanej miesiączki najlepiej wykonywać testy ciążowe. Nie jest to jednak reguła. Co jeśli podczas stosunku parze pęknie prezerwatywa? Strach przed ciążą może wydawać się wówczas przytłaczający, ale robienie testu po zaledwie jednym dniu od incydentu to strata czasu i pieniędzy.

Test ciążowy najlepiej jest wykonać po około 10 dniach od możliwego zapłodnienia. Wtedy dopiero dochodzi do wydzielania gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu hCG, który tym samym sygnalizuje nam ciążę. Testy wykrywają obecność tego hormonu w moczu kobiety.

Warto też zaznaczyć, że komórka jajowa wędruje do macicy przez blisko 6 dni, dlatego wykonywanie testu na parę godzin lub parę dni po stosunku mija się z celem.

Przypomnijmy, że są trzy rodzaje testów ciążowych: płytkowy, strumieniowy oraz paskowy. Do wykonania testu płytkowego wystarczy nanieść pipetą zaledwie kilka kropel moczu na odpowiedni pasek, zaś przy teście strumieniowym należy przytrzymać wysunięty pasek przez chwilę pod strumieniem oddawanego moczu. Jeśli chodzi zaś o test paskowy, to zanurza się go w odpowiednim pojemniczku, do którego wcześniej oddano mocz.


Wyniki testu pojawiają się najczęściej po 5 minutach od wykonania go. Dwie kreski oznaczają wynik pozytywny, czyli ciążę; jedna kreska oznacza wynik negatywny, a brak jakiejkolwiek kreski wiąże się z tym, że należy powtórzyć test. Zdarza się, że niekiedy testy podają fałszywe wyniki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki
Unum 0 0Nigdy nie mów nigdy. Weź sobie do serca wnioski z tego badania, bo życie pisze różne scenariusze
T-mobile 0 0Tomasz Raczek w serialu Netflixa? Oto dlaczego w tej plotce jest odrobina prawdy
0 0Przepis na prezydenta. To, co w kilka miesięcy zrobił Duda, powinno być lekcją dla opozycji
0 0Czarzasty ujawnia: będą poważne zmiany na Lewicy. "Rada krajowa SLD dała zielone światło"