Harcerze poprosili księdza o nocleg. Proboszcz odmówił, kuria bierze go w obronę

Parczew: ksiądz odmówił harcerzom noclegu.
Parczew: ksiądz odmówił harcerzom noclegu. Fot. Facebook.com / Rowerowy Parczew
16-osobowa grupa harcerzy miała umówione inne miejsce noclegu – zwiedzanie bazyliki w Parczewie zajęło im jednak dłużej niż planowano i zaczął się zbliżać wieczór. W związku z tym zapytali księdza, czy znalazłoby się dla nich jakieś miejsce na jedną noc. Proboszcz odmówił.


Harcerze ze szczepu "Watra" z Zalesia Górnego pod Warszawą w połowie lipca zwiedzali Bazylikę Mniejszą w Parczewie. O tym, co ich spotkało w tym mieście, napisano na profilu "Rowerowy Parczew" na Facebooku.

Dziękujemy strażakom
"Prosili o nocleg, ale spotkali się z odmową. Na szczęście zaprzyjaźniona z nami OSP z Jasionki przygarnęła ich na jedną noc. Dziękujemy bardzo w imieniu harcerzy" – czytamy w poście. Lubelski "Dziennik Wschodni" o powody odmowy zapytał w siedleckiej kurii. – Niestety dawna sala katechetyczna nie spełnia współczesnych norm umożliwiających przyjęcie na nocleg dzieci, w ramach tzw. zorganizowanego wypoczynku, tym bardziej grupy tak licznej – wyjaśnił rzecznik kurii ks. Jacek Świątek.


Obawiano się... pretensji rodziców
Problemem było także to, że 16-osobowa grupa harcerzy nie miała dorosłego opiekuna. – Zaistniała sytuacja postawiła przed proboszczem ryzyko wzięcia na siebie odpowiedzialności za dzieci i zapewnienie im bezpieczeństwa. Nietrudno sobie wyobrazić, że nawet drobna kontuzja, doznana na terenie domu parafialnego stałaby się w następstwie okazją do formułowania nowych oskarżeń, a także uzasadnionych pretensji ze strony rodziców – stwierdził rzecznik kurii.


Diecezjalne biuro prasowe wydało też oświadczenie odnoszące się do artykułu o harcerzach, jaki ukazał się na łamach "Wspólnoty parczewskiej". Jest ono pełne pretensji wobec lokalnych dziennikarzy.
Oświadczenie Diecezjalnego Biura Prasowego

(...) Ponadto należy podkreślić fakt, iż grupa ta nie miała pełnoletniego opiekuna, a liczyła kilkanaście osób. W związku z powyższym proboszcz poinformował o swoich wątpliwościach przedstawiciela harcerzy i jedną z parafianek, która dołączyła do rozmowy. Poprosił o chwilę cierpliwości, by mógł skonsultować się telefonicznie z osobami kompetentnymi w kurii, tak, by i harcerzom pomóc, ale też zachować obowiązujące przepisy. W czasie gdy wykonywał telefony, wspomniana parafianka poinformowała pracownicę kancelarii parafialnej, że zabiera harcerzy z placu przed bazyliką. Kiedy proboszcz powrócił, by kontynuować rozmowę zainteresowanych już nie było.

Należy mieć tylko nadzieję, że na przyszłość dziennikarze dołożą większych starań w zachowaniu rzetelności zawodowej. Czytaj więcej

Siedlce, 1 sierpnia 2019 r. Biuro Prasowe Diecezji Siedleckiej

Reporterce "Dziennika Wschodniego" udało się porozmawiać z jednym ze strażaków z OSP Jasionka, którzy przygarnęli harcerzy na noc. Jego zdaniem brak dorosłego opiekuna nie był najmniejszym problemem. – Jedna z osób z Parczewa zaoferowała, że z nimi przenocuje, jako dorosły opiekun – zauważa.


Strażak zaznacza, że harcerze, choć niepełnoletni, byli świetnie zorganizowani i właściwie samowystarczalni. – Chodziło o jakiś dostęp do wody i miejsce do rozłożenia śpiworów. Rano pojechali dalej – mówi anonimowo przedstawiciel OSP. Dziennikowi udało się też dotrzeć do jednej z mam harcerzy. Nie chciała komentować zachowania księdza. Podziękowała natomiast mieszkance, która pomogła znaleźć nocleg, oraz strażakom, którzy dali harcerzom schronienie na noc.

Proboszcz parczewskiej bazyliki odmówił zaś komentarza.

źródło: "Dziennik Wschodni"

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki
Unum 0 0Nigdy nie mów nigdy. Weź sobie do serca wnioski z tego badania, bo życie pisze różne scenariusze
T-mobile 0 0Tomasz Raczek w serialu Netflixa? Oto dlaczego w tej plotce jest odrobina prawdy
0 0Przepis na prezydenta. To, co w kilka miesięcy zrobił Duda, powinno być lekcją dla opozycji
0 0Czarzasty ujawnia: będą poważne zmiany na Lewicy. "Rada krajowa SLD dała zielone światło"