Harcerze poprosili księdza o nocleg. Proboszcz odmówił, kuria bierze go w obronę

Parczew: ksiądz odmówił harcerzom noclegu.
Parczew: ksiądz odmówił harcerzom noclegu. Fot. Facebook.com / Rowerowy Parczew
16-osobowa grupa harcerzy miała umówione inne miejsce noclegu – zwiedzanie bazyliki w Parczewie zajęło im jednak dłużej niż planowano i zaczął się zbliżać wieczór. W związku z tym zapytali księdza, czy znalazłoby się dla nich jakieś miejsce na jedną noc. Proboszcz odmówił.


Harcerze ze szczepu "Watra" z Zalesia Górnego pod Warszawą w połowie lipca zwiedzali Bazylikę Mniejszą w Parczewie. O tym, co ich spotkało w tym mieście, napisano na profilu "Rowerowy Parczew" na Facebooku.

Dziękujemy strażakom
"Prosili o nocleg, ale spotkali się z odmową. Na szczęście zaprzyjaźniona z nami OSP z Jasionki przygarnęła ich na jedną noc. Dziękujemy bardzo w imieniu harcerzy" – czytamy w poście. Lubelski "Dziennik Wschodni" o powody odmowy zapytał w siedleckiej kurii. – Niestety dawna sala katechetyczna nie spełnia współczesnych norm umożliwiających przyjęcie na nocleg dzieci, w ramach tzw. zorganizowanego wypoczynku, tym bardziej grupy tak licznej – wyjaśnił rzecznik kurii ks. Jacek Świątek.


Obawiano się... pretensji rodziców
Problemem było także to, że 16-osobowa grupa harcerzy nie miała dorosłego opiekuna. – Zaistniała sytuacja postawiła przed proboszczem ryzyko wzięcia na siebie odpowiedzialności za dzieci i zapewnienie im bezpieczeństwa. Nietrudno sobie wyobrazić, że nawet drobna kontuzja, doznana na terenie domu parafialnego stałaby się w następstwie okazją do formułowania nowych oskarżeń, a także uzasadnionych pretensji ze strony rodziców – stwierdził rzecznik kurii.

Strażak zaznacza, że harcerze, choć niepełnoletni, byli świetnie zorganizowani i właściwie samowystarczalni. – Chodziło o jakiś dostęp do wody i miejsce do rozłożenia śpiworów. Rano pojechali dalej – mówi anonimowo przedstawiciel OSP. Dziennikowi udało się też dotrzeć do jednej z mam harcerzy. Nie chciała komentować zachowania księdza. Podziękowała natomiast mieszkance, która pomogła znaleźć nocleg, oraz strażakom, którzy dali harcerzom schronienie na noc.

Proboszcz parczewskiej bazyliki odmówił zaś komentarza.
Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun