Każdego roku mamy z tym problem. Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?

Urlop zaległy 2019 r. – do kiedy go wykorzystać?
Urlop zaległy 2019 r. – do kiedy go wykorzystać? Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Do 30 września następnego roku czy może jednak w jakimś innym terminie? Co roku zadajemy sobie pytanie o niewykorzystany urlop. Po tym artykule możecie być pewni, że pracodawca nie zrobi was w przysłowiowego balona.


W Polsce utarło się przekonanie, że zaległy urlop powinniśmy wykorzystać do 30 września następnego roku. Nie jest tak do końca. Z przepisu art. 168 kodeksu pracy wynika, że urlopu zaległego należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego, a nie, że do 30 września ma on ten urlop wykorzystać.

"Na chłopski rozum" oznacza to, że jeżeli zostanie nam np. pięć dni zaległego urlopu z roku 2019, nie musimy go wykorzystać do 30 września roku 2020. Najpóźniej tego dnia musimy go jednak rozpocząć.Co jeśli wpadały użetki?
Urlop na żądanie jest udzielany w trybie art. 167(2) kodeksu pracy. W przeciwieństwie do zaległego urlopu wypoczynkowego nie jest on udzielany do końca września kolejnego roku tylko do końca roku kalendarzowego – do 31 grudnia.

W praktyce, jeśli mamy do wykorzystania siedem dni zaległego urlopu z roku 2019, z czego trzy dni mogły być urlopem na żądanie, do końca września roku 2020 będziemy mieli do wykorzystania cztery dni. Pozostałe trzy – z puli urlopu na żądanie – pracownik będzie mógł wykorzystać do 31 grudnia 2020 r.


Trzeba pamiętać, że prawo do urlopu wypoczynkowego po 3 latach ulega przedawnieniu. Jeśli urlop zaległy 2019 nie został wykorzystany (na zasadach opisanych powyżej) w roku 2020, to po 3 latach, licząc od końca 2020 roku, prawo do tego urlopu przedawni się. Oznacza to, że pracodawca może tego zaległego urlopu udzielić, ale nie ma już takiego obowiązku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...