Oto nowy bohater prawicy. 15-latek z krzyżem w ręku chciał "zatrzymać" Marsz Równości

15-letni Jakub Baryła z krzyżem w ręku zatrzymuje Marsz Równości w Płocku.
15-letni Jakub Baryła z krzyżem w ręku zatrzymuje Marsz Równości w Płocku. Fot. Jędrzej Nowicki / Agencja Gazeta
Media obiegły zdjęcia chłopca, który stanął z wyciągniętym krzyżem naprzeciwko Marszu Równości. Okazuje się jednak, że 15-letni Jakub Baryła nie jest postacią anonimową, przypadkowym dzieckiem, które broni chrześcijańskich wartości, jak przekonywali przeciwnicy manifestacji w Płocku.


Samotny chłopiec w niebieskiej bluzie trzyma przed sobą w geście obronnym drewniany krzyż z zawieszonym różańcem. Naprzeciwko uzbrojona po zęby policja, fotoreporterzy i tłum z tęczowymi flagami.


Policja zmierza w jego kierunku, ale chłopiec się nie cofa, tylko dzielnie trzyma przed sobą krucyfiks, w zastygłej pozie. Mundurowi próbują go odepchnąć, ale Baryła nie daje za wygraną. W końcu, jak uwiecznił to jeden z fotoreporterów, wynoszą go funkcjonariusze. "Są jeszcze, jak widać, młodzi – zdroworozsądkowi" – komentuje zdjęcie Jakuba jeden z profili na Twitterze. Dowiadujemy się z opisu fotografii, że to 15-letni radny tzw. Młodzieżowej Rady Miasta Płock (ciała powołanego przy Radzie Miasta Płocka) "przeciw tzw. marszowi równości w jego mieście". Na Facebooku Baryła przedstawia się jako "katolik, tradycjonalista, konserwatysta, Polak, patriota i nacjonalista". Udostępnił już zdjęcia, z których stał się w sobotę znany. W internecie można znaleźć jego fotografie z takimi postaciami jak Wojciech Cejrowski, Kaja Godek czy Janusz Korwin-Mikke.
Dla prawicy staje się powoli nowym bohaterem. Jego zdjęcia udostępniły już prawicowe i katolickie portale, na czele z wPolityce.pl braci Karnowskich i Frondą. Pokazał je także narodowiec Krzysztof Bosak. "Jakub Baryła z krzyżem w ręku próbował zatrzymać marsz LGBT w Płocku. Poruszył internautów z całego świata. 'Boże błogosław Polskę'" – napisał wPolityce.pl w poście na Facebooku. Jak pisze serwis, to "piękne świadectwo wiary". – Jestem tutaj, aby bronić mojej katolickiej wiary. Mogą mnie panowie stąd wynieść – mówił do policjantów sam nastolatek.

"Udało mi się zdobyć Krzyż Święty i z nim blokowałem trzykroć marsz, zostałem usunięty siłą i spisany. Po marszu niestety rozpocząć się miały przepychanki. TVN pokazał wszystko tak, jakby marsz był ogromny, a zbieranina bandytów bluzgała na nich. Z tego, co pamiętam marsz, gdy zaczynał się w połowie ul. Królewskiej, kończył się w połowie ul. Nowy Rynek i zajmował w większości tylko jezdnię i wcale nie było tak kolorowo, że każdy machał z okna jego uczestnikom, w większości nagrywano" – komentował Baryła na swoim Facebooku.


Nagrania z akcji Jakuba Baryły udostępniają już nie tylko polscy internauci, czym szczycą się rodzime prawicowe serwisy. Internet obiegły także inne zdjęcia przeciwników Marszu Równości. Niektórzy przyszli z dziećmi. Jak widać na nagraniach udostępnianych w sieci, krzyczeli oni do uczestników manifestacji wulgarnie "j***ć Was", "k***sa do buzi".

Na innych filmach widać wściekłych uczestników kontrmanifestacji, którzy pokazują na swoje genitalia i także wulgarnie odnoszą się do społeczności LGBT w Płocku.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka