Poseł PiS chce usunąć z podręczników określenie "przed naszą erą". Powód, którego nie spodziewaliście się

Poseł PiS Zbigniew Dolata domaga się usunięcia określeń "przed naszą erą" i "naszej ery".
Poseł PiS Zbigniew Dolata domaga się usunięcia określeń "przed naszą erą" i "naszej ery". Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta
Poseł PiS domaga się usunięcia określeń "przed naszą erą" i "naszej ery". Jego zdaniem są one jednymi z ostatnich reliktów komunizmu w przestrzeni publicznej. Polityk chce, by w podręcznikach szkolnych i na wystawach muzealnych znalazły się terminy "przed Chrystusem" i "po Chrystusie" lub "Anno Domini".


Zbigniew Dolata na poważnie wziął się za realizację swojego pomysłu. Napisał w tej sprawie dwie interpelacje – do ministra kultury Piotra Glińskiego i ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego.

"Dekomunizacja nie objęła niezwykle istotnej kwestii stosowania terminów 'przed naszą erą' (p.n.e.) i 'naszej ery' (n.e.). Ich wprowadzenie w czasach PRL było ważnym z punktu widzenia komunistów elementem sowietyzacji Polski" – zaznaczył poseł PiS.

Dolata stwierdził, że przyspieszenie procesu dekomunizacji nastąpiło dopiero w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Mimo to ubolewa, że 30 lat od upadku PRL, w opisach zbiorów, publikacjach i opracowaniach towarzyszących wystawom nadal są obecne narzucone przez komunistów określenia "p.n.e." i "n.e.".

Poseł chce reakcji ministrów
"Usunięcie z przestrzeni publicznej terminów 'przed Chrystusem' i 'po Chrystusie' lub 'Anno Domini', związanych z chrześcijańskimi źródłami naszej kultury i używanych we wszystkich krajach cywilizacji Zachodu, miało służyć realizowanej na wzór sowiecki ateizacji Polski" – czytamy w interpelacji polityka.

Poseł zapytał ministrów Piotra Glińskiego i Dariusza Piontkowskiego, "czy zostaną podjęte działania zmierzające do przywrócenia prawidłowej terminologii ('przed Chrystusem', 'po Chrystusie' lub 'Anno Domini')".

Podał też konkretne przykłady z zagranicy. "Stosowanie terminów 'przed Chrystusem' i 'po Chrystusie' jest oczywistością w ogromnej większości krajów Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i Południowej czy w Australii. Szczególnie wymowny jest też fakt, iż w krajach Europy Środkowej (np. Czechy, Słowacja, Węgry), które znalazły się w bloku komunistycznym i były silniej zsowietyzowane niż Polska, powrócono do stosowania prawidłowej terminologii" – zauważył.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Miały być darmowe podręczniki, a nie ma ich wcale. Tak się zmusza rodziców do płacenia

NIE TYLKO POLITYKA

Sephora 0 0Udział w tym projekcie dużo nam dał". Współzałożycieli TOBO + MALA o programie dla kobiet
Rankomat 0 0Wyprawka dla niemowlaka. Co trzeba kupić i z jakim wydatkiem należy się liczyć?
OPINIA 0 0Koalicja wpadła w identyczną pułapkę, z jaką przez lata walczył PiS
CYTATY 0 0Pięć ważnych cytatów, które doskonale oddają nową sytuację w Polsce