Frankowicze znowu o sobie przypomną. Kurs szwajcarskiej waluty szybuje w górę

Andrzej Duda pomoc frankowiczom obiecał już 2015 r. Tymczasem CHF znowu ma wysoki kurs, a wprowadzone rozwiązania były kredytobiorcy uznali za mało pomocne.
Andrzej Duda pomoc frankowiczom obiecał już 2015 r. Tymczasem CHF znowu ma wysoki kurs, a wprowadzone rozwiązania były kredytobiorcy uznali za mało pomocne. Fot. Facebook.com/andrzejduda
Frank szwajcarski kosztuje już 4 zł. To najwyższy kurs od ponad dwóch lat. Waluta już od kilku miesięcy znajduje się w trendzie wzrostowym. To wszystko powoduje, że kredytobiorcy walutowi mogą załamywać ręce. Ich raty są coraz wyższe.


A takich osób jest mnóstwo – Biuro Informacji Kredytowej podało, że w Polsce jest ponad 450 tys. kredytów we franku szwajcarskim. Kurs franka szaleje w ostatnich tygodniach. W ciągu dwóch lat wartość w stosunku do złotego wzrosła o 5,4 proc. ale tylko w dwóch ostatnich miesiącach o 2,17 proc.
Na obecny kurs franka największy wpływ ma napięta sytuacja międzynarodowa. Donald Trump zapowiedział ostatnio cła na kolejne towary z Chin. Szwajcarską walutę umacnia też obniżenie stóp procentowych przez FED. Inwestorzy powracają obecnie do tzw. bezpiecznej przystani, jaką jest frank szwajcarski. Prezydent Andrzej Duda pomoc frankowiczom obiecuje od wielu lat. Jeszcze w kampanii wyborczej w 2015 r. zadeklarował wsparcie dla kredytobiorców zepchniętych na skraj bankructwa. Jednak po wielu miesiącach prac nad ustawą pokazano projekt-atrapę, który nie rozwiązywał problemu. Obiecano jedynie, że problemem rządzący zajmą się później.

To nastąpiło przed zbliżającymi się wyborami. Niedawno prezydent Duda podpisał nowelę o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Znowelizowane przepisy zakładają wydłużenie okresu pomocy kredytobiorcom z 18 do 36 miesięcy oraz zwiększenie wysokości maksymalnego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. zł miesięcznie – maksymalnie w wysokości 72 tys. zł.

Problem w tym, że ustawa wejdzie w życie dopiero... 1 stycznia 2020 roku. A bardzo wysokie raty frankowicze będą musieli opłacić już teraz.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DAD:HERO 0 0Wyniósł się z rodziną na środek Bałtyku. Jak polskiemu blogerowi żyje się na dalekiej Północy?
0 0Szara, zmęczona skóra pozbawiona blasku? Są na to sposoby
POLECAMY 0 0Takiej inwestycji Zakopane nie widziało. Ksiądz buduje "galerię handlową" przy kościele i Krupówkach
0 0Jeszcze niedawno chorzy na raka płuca żyli kilka miesięcy, dziś mogą przeżyć nawet kilka lat
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Pierwszy sondaż z Hołownią. Jego start dałby opozycji nadzieję
dad:HERO 0 0Pierwsze 5 lat jest najważniejsze dla relacji ojca z synem. Przekonałem się o tym na własnej skórze
0 0"Zachwycisz się". Igor Herbut nagrał poruszającą piosenkę dla synka. Zdradził też jego imię
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Prestiżowa nagroda dla Sekielskiego. Ale widać, że odniósł też inny sukces