Frankowicze znowu o sobie przypomną. Kurs szwajcarskiej waluty szybuje w górę

Andrzej Duda pomoc frankowiczom obiecał już 2015 r. Tymczasem CHF znowu ma wysoki kurs, a wprowadzone rozwiązania były kredytobiorcy uznali za mało pomocne.
Andrzej Duda pomoc frankowiczom obiecał już 2015 r. Tymczasem CHF znowu ma wysoki kurs, a wprowadzone rozwiązania były kredytobiorcy uznali za mało pomocne. Fot. Facebook.com/andrzejduda
Frank szwajcarski kosztuje już 4 zł. To najwyższy kurs od ponad dwóch lat. Waluta już od kilku miesięcy znajduje się w trendzie wzrostowym. To wszystko powoduje, że kredytobiorcy walutowi mogą załamywać ręce. Ich raty są coraz wyższe.


A takich osób jest mnóstwo – Biuro Informacji Kredytowej podało, że w Polsce jest ponad 450 tys. kredytów we franku szwajcarskim. Kurs franka szaleje w ostatnich tygodniach. W ciągu dwóch lat wartość w stosunku do złotego wzrosła o 5,4 proc. ale tylko w dwóch ostatnich miesiącach o 2,17 proc.
Na obecny kurs franka największy wpływ ma napięta sytuacja międzynarodowa. Donald Trump zapowiedział ostatnio cła na kolejne towary z Chin. Szwajcarską walutę umacnia też obniżenie stóp procentowych przez FED. Inwestorzy powracają obecnie do tzw. bezpiecznej przystani, jaką jest frank szwajcarski. Prezydent Andrzej Duda pomoc frankowiczom obiecuje od wielu lat. Jeszcze w kampanii wyborczej w 2015 r. zadeklarował wsparcie dla kredytobiorców zepchniętych na skraj bankructwa. Jednak po wielu miesiącach prac nad ustawą pokazano projekt-atrapę, który nie rozwiązywał problemu. Obiecano jedynie, że problemem rządzący zajmą się później.

To nastąpiło przed zbliżającymi się wyborami. Niedawno prezydent Duda podpisał nowelę o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Znowelizowane przepisy zakładają wydłużenie okresu pomocy kredytobiorcom z 18 do 36 miesięcy oraz zwiększenie wysokości maksymalnego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. zł miesięcznie – maksymalnie w wysokości 72 tys. zł.

Problem w tym, że ustawa wejdzie w życie dopiero... 1 stycznia 2020 roku. A bardzo wysokie raty frankowicze będą musieli opłacić już teraz.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Zbiera haki dla Kaczyńskiego? "Newsweek" o tym, skąd taka pozycja Kamińskiego
0 0Matka Brejzy uznała, że dość oszczerstw. Złożyła pozew przeciwko Pereirze
GW Foksal 0 0Śniadanie z Saddamem Husajnem i obiad z Fidelem Castro. O tej książce będzie wkrótce głośno
WYWIAD 0 0To ona promuje Cosmic Dance. Taniec, który dla wielu kobiet jest katharsis
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Rządy PiS nazywała reżimem. Ta Czeszka może napsuć krwi Kaczyńskiemu bardziej niż Timmermans
0 0To po to PiS przerwał posiedzenie Sejmu? Arłukowicz mówi o "handlu"