"Premier przechodzi, nie będziemy stać bezczynnie". To oni zaśpiewali dla Morawieckiego w Stalowej Woli

Zespół Zloty Potok z Jelnej zaśpiewał dla premiera Morawieckiego.
Zespół Zloty Potok z Jelnej zaśpiewał dla premiera Morawieckiego. Fot. Facebook/Prawo i Sprawiedliwość
Piknik Rodzinny w Stalowej Woli odbył się z wielką pompą, zjechał Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Beata Szydło i inni politycy. Było też wiele Kół Gospodyń Wiejskich, a także zespół ludowy, który śpiewał dla premiera. Krótkie nagranie ukazało się w internecie, zdjęcia z tego występu zamieściło też PiS. Dlaczego śpiewali? – Dostaliśmy propozycję, by wziąć udział w tym spotkaniu – mówi nam kierownik zespołu, Lesław Miazga.


Anna Romańczuk z Prawa i Sprawiedliwości zamieściła krótkie nagranie na Twitterze. Z podpisem: "Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z piosenką dla Premiera". Jednak, jak się okazuje, to nie KGW śpiewało dla Morawieckiego.To zespół ludowy z wieloletnim doświadczeniem, również międzynarodowym. Nazywa się Złoty Potok i pochodzi z Jelnej, około 40 km od Stalowej Woli. Jak to się stało, że pojawiliście się Państwo na pikniku PiS w Stalowej Woli?


Lesław Miazga: Dostaliśmy propozycję, żeby wziąć udział w spotkaniu z naszą władzą. Że jest okazja, żeby się zaprezentować. Zaakceptowaliśmy ją i przyjechaliśmy. To była propozycja od naszych znajomych, lokalnie, w naszym środowisku. Nie mamy żadnych znajomości czy układów gdzieś indziej.


Zespół brał wcześniej udział w takich politycznych imprezach?

To był pierwszy raz. Jednak my nie patrzymy na zabarwienie polityczne. Nas to nie interesuje. My funkcjonujemy po to, by pokazywać się przed ludźmi. I jeśli jest możliwość występu i zaprezentowania się, to korzystamy z takiej okazji.

Lubimy uświetniać imprezy, zwłaszcza ludowe. Piknik w Stalowej Woli był o podobnym, ludowym brzmieniu. Dlatego przystaliśmy na taką propozycję. Cieszyliśmy się, że mogliśmy zagrać i zaśpiewać. Ludzie się zatrzymywali. Miałem wrażenie, że cieszyli się, że jesteśmy.


Wiedział pan, że będzie premier?

Miałem sygnał, że będzie władza, ale czy będzie na pewno, czy będzie można się spotkać, tego nie wiedziałem.

To jak to się stało, że dla niego zaśpiewaliście? To było zaplanowane?

Nie, to nie było nic specjalnego. Tam, gdzie staliśmy, prezentowały się różne Koła Gospodyń Wiejskich, stały kramy. Byliśmy chyba jedynym zespołem ludowym i postanowiliśmy zrobić krótki występ dla ludzi. Spontaniczny, nikt nam nic nie kazał. Wiedzieliśmy, że premier przechodzi, to stwierdziliśmy, że nie będziemy stać bezczynnie. Jak gramy dla wszystkich, to tym bardziej dla naszej obecnej władzy. Przechodził też prezes Kaczyński. I zaśpiewaliśmy.

Jak zareagowali na występ?

Wydaje mi się, że przyjaźnie. Pan premier zagadał, skąd jest zespół. A pan Kaczyński zatrzymał się na chwilę. Ale na pewno nas zauważył. Ile osób liczy zespół?

Około 15. Działamy w ramach stowarzyszenia dla naszej miejscowości. Zespół istnieje 10 lat. Śpiewamy na uroczystościach ludowych, na dożynkach. Reprezentowaliśmy powiat na występach za granicą. Byliśmy reprezentantami Polski, bo innego zespołu nie było, na przeglądzie zespołów ludowych z całego świata w Pradze. A lokalnie korzystamy z każdej okazji, żeby się zaprezentować.

Prawo i Sprawiedliwość zamieściło potem zdjęcia, jest nagranie. Mieliście szczęście, inni tak nie zagrali. Jak przyjął to zespół? Nie przeszkadza Państwu polityczne tło?

Dla niektórych na pewno było to przeżycie, że mogli spotkać osoby z najwyższych kręgów naszej władzy. W pewnym sensie była to dla nas nobilitacja i wielki zaszczyt. Docenienie, że działamy. Jak ktoś nas docenił, to jest to dla nas ważne.

Jednak my pojechaliśmy do Stalowej Woli, żeby się zaprezentować. Wewnątrz naszego zespołu też są różne poglądy polityczne. Zawsze są dyskusje. Każdy ma swoje zdanie i zdania są bardzo różne. My nie dobieramy się opcjami politycznymi, nie zwracamy na nie uwagi.

I dla nas nie ma znaczenia, jakie uroczystość ma zabarwienie polityczne. Jak ktoś zaprosi nas na imprezę ludową, na której możemy pokazać nasz zespół, to jedziemy. Polityczne poglądy nie mają znaczenia.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0Powiedzieli "sprawdzam". Oto, co się stało ze 100 obietnicami partii Kaczyńskiego
0 0Przestajemy wierzyć, że może być inaczej. Polacy wiedzą, kto wygra wybory
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!