Nie wszędzie można latać dronem. Oto podstawowe zasady, dzięki którym unikniesz kar

Nie wszędzie można latać dronem. Dużo zależy też od typu urządzenia, którym sterujemy.
Nie wszędzie można latać dronem. Dużo zależy też od typu urządzenia, którym sterujemy. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Latanie dronem to kusząca zabawa dla wielu osób. I faktycznie, te bezzałogowe maszyny zyskują coraz większą popularność, jednak trzeba pamiętać o podstawowych zasadach. Nie wszędzie można latać, a do obsługi niektórych urządzeń potrzebna jest licencja. Wyjaśniamy, o co w tym chodzi.


Na wstępnie trzeba wskazać, jakie rodzaje lotów można wykonywać dronem. Wyróżniamy loty sportowe i rekreacyjne (te same zasady) oraz inne rodzaje lotów, np. wykorzystywane do działalności gospodarczej. Może tu chodzić o filmowanie czy pomiary geodezyjne.

I teraz najważniejsze: bez pozwolenia czy licencji możliwe są loty tylko te z pierwszej grupy. Nie trzeba do nich świadectwa kwalifikacji, badań lekarskich, czy ubezpieczenia OC. To jednak nie zwalnia nas z myślenia, bowiem wszystkich obowiązują zasady bezpieczeństwa.

Jakie ograniczenia?
Z przepisów wynika, że rozróżniane są dwa typy urządzeń - ważące więcej niż 600 g i te poniżej tej wagi. W przypadku tych cięższych "zabawek" obowiązują odległości, których trzeba przestrzegać. Od zabudowań – 100 metrów i 30 metrów od osób, pojazdów, obiektów niebędących w dyspozycji lub kontroli operatora. Podane ograniczenia nie dotyczą lżejszych urządzeń.


Należy też pamiętać, że przestrzeń powietrzna podzielona jest na specjalne strefy. Żeby latać dronem w danej strefie, zwykle potrzebne jest zezwolenie zarządcy. Taka regulacja dotyczy np. parków narodowych.

Wszystkich amatorów latania dronami najbardziej powinna interesować strefa G, czyli niekontrolowana. W niej obowiązuje jedynie zasada ograniczenia wagi urządzenia, o której pisaliśmy wyżej. Łatwo się w tym pogubić, więc dobrze jest sprawdzić, czym charakteryzują się dane strefy, i gdzie zgodnie z prawem można latać. Te informacje są dostępne choćby dzięki aplikacji DroneRadar.

Jakie kary za latanie?
Kary za latanie dronem bez świadectwa kwalifikacji w miejscu, gdzie jest ono wymagane, podlega karze określonej przez prawo lotnicze. Można tu przytoczyć art. 211 pkt 5, który mówi: "Kto wbrew art. 97 ustawy wykonuje lot lub inne czynności lotnicze, nie mając ważnej
licencji lub świadectwa kwalifikacji lub niezgodnie z ich treścią i warunkami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Actina 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
Kazar 0 0Przestaniecie tęsknić za latem. Wczesnojesienna kolekcja Kazar to kwintesencja stylu

INNPOLAND