Szanse na uratowanie grotołazów zmalały niemal do zera. Trudne warunki w Jaskini Śnieżnej

Maleją szanse na odnalezienie żywych grotołazów uwięzionych w Jaskini Śnieżnej.
Maleją szanse na odnalezienie żywych grotołazów uwięzionych w Jaskini Śnieżnej. Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta
Już piąty dzień trwa akcja ratownicza w Jaskini Śnieżnej. Jednak szansa na uratowanie uwięzionych w niej grotołazów maleją i są już bliskie zera. W jaskini panują trudne warunki, na szczęście nie rośnie stężenie dwutlenku węgla.


W Jaskini Śnieżnej stale pracuje 15 ratowników, którzy próbują się dostać do dwóch uwięzionych kolegów. Mają do przejścia około 30 metrów wąskiej rozpadliny, w której nie mieści się człowiek, więc muszą rozsadzać skałę ładunkami wybuchowymi. W ten sposób pokonano już 8 metrów.

Ale to wciąż mało. Tymczasem szanse na to, że uda im się odnaleźć żywych kolegów, maleją z każdą godziną. Ratownicy mają jednak nadzieję, że zaginionym udało się schować w jakąś boczną odnogę i wystarczy im zapasów energetycznych do tego, żeby przetrwać. – Takie prawdopodobieństwo jest bardzo małe i ciągle spada – powiedział jednak portalowi polskieradio.pl naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

Jaskinia Wielka Śnieżna to najgłębszy i najdłuższy system jaskiniowy w Polskich Tatrach. Długość wszystkich korytarzy jaskini wynosi niemal 23 kilometry, a różnica poziomów to ponad 800 metrów. W czwartek do jaskini weszła grupa sześciu doświadczonych grotołazów z Wrocławskiego Klubu Grotołazów. Dwóch z nich zostało odciętych od grupy przez wodę, która zalała część korytarza w tzw. Przemkowych Partiach. Grotołazi ostatni kontakt głosowy mieli ze sobą w sobotę około godz. drugiej w nocy.


źródło: polskieradio.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY2019 0 0W mediach Rydzyka przedwyborczy post. "Wystarczy nie jeść dzień, żeby uchronić ojczyznę przed złem"
0 0Chcą zlikwidować MEN. Macie dość chaosu PiS? Program Konfederacji o edukacji to dopiero rewolucja
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Duka 0 0Szwedzki przepis na spotkanie. “Krog” to kolejne modne słowo ze Skandynawii