Koniec akcji w Jaskini Śnieżnej. Ciała grotołazów zostaną wydobyte w ciągu "dni, tygodni"

Ratownicy TOPR zakończyli akcję ratunkową w Jaskini Śnieżnej. Będą kontynuowane prace nad wydobyciem ciał grotołazów.
Ratownicy TOPR zakończyli akcję ratunkową w Jaskini Śnieżnej. Będą kontynuowane prace nad wydobyciem ciał grotołazów. Fot. Facebook / TOPR
Naczelnik TOPR Jan Krzysztof ogłosił zakończenie akcji poszukiwawczej dwóch grotołazów w Jaskini Śnieżnej. W piątek ogłoszono informację o znalezieniu ciała jednego z nich. Ratownicy zapewniają, że ciała grotołazów zostaną wydobyte w ciągu najbliższych tygodni.


– Stwierdziliśmy zgon jednego z poszukiwanych grotołazów. Nie udało nam się jeszcze do niego bezpośrednio dotrzeć, choć jest już w niewielkiej odległości, w bardzo dobrym świetle i mamy jednoznaczne wskazanie, że ta osoba nie żyje. Okoliczności i ułożenie ciała nie budzą żadnych wątpliwości, że nastąpił zgon – powiedział podczas briefingu prasowego Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

– Przechodzimy do akcji, która ma na celu dotarcie do ciał i ich wydobycie. Nie jest to już sprawa pilna, zdecydowanie na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo ratowników, i dziś będziemy przygotowywać pewien plan, ale już bez pośpiechu. To dotarcie i wydobycie ciał będzie rozłożone w czasie i z oceny kolegów, którzy są pod ziemią mamy informację, że po odpowiedniej ilości pracy powinniśmy te ciała wydobyć. To są dni i tygodnie – dodał.

Te słowa to oficjalne potwierdzenie informacji o przerwaniu poszukiwań dwóch grotołazów, których woda odcięła w sobotę w Jaskini Śnieżnej. W piątek rano podano informację o odnalezieniu ciała jednego z nich. Wciąż brakuje doniesień na temat drugiego zaginionego, ale najwyraźniej ratownicy uznali, że nie ma już szans na dotarcie z żywego grotołaza.


Ratownicy TOPR byli wspomagani przez swoich słowackich kolegów z Horskiej Zachrannej Służby. Próbowali dostać się do uwięzionych grotołazów od drugiej strony, w tym celu trzeba było poszerzać przejście przy pomocy małych ładunków wybuchowych.

źródło: RMF24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0Powiedzieli "sprawdzam". Oto, co się stało ze 100 obietnicami partii Kaczyńskiego
0 0Przestajemy wierzyć, że może być inaczej. Polacy wiedzą, kto wygra wybory
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!