Co się dzieje z człowiekiem, w którego trafił piorun? To jak uderzenie 500 samochodów

W Tatrach doszło do najbardziej tragicznej burzy od 80 lat. Zginęły cztery osoby, a ponad 150 zostało rannych.
W Tatrach doszło do najbardziej tragicznej burzy od 80 lat. Zginęły cztery osoby, a ponad 150 zostało rannych. Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta
Porażenie piorunem skutkuje ciężkimi obrażeniami a nawet śmiercią. Przeciętnie błyskawica ma około miliard dżuli energii, to porównywalne z uderzeniem 500 samochodów rozpędzonych do setki. Co dzieje się z ciałem człowieka, którego uderzy piorun?


W wyniku burzy w Tatrach, najtragiczniejszej od ponad 80 lat, śmierć poniosły cztery osoby, a ponad 150 jest rannych. Jeden z pacjentów w wyniku uderzenia pioruna miał oskalpowane podudzie. Uderzenie pioruna jest bardzo groźne, a rany przez niego wywołane bardzo trudne do wyleczenia. Może dojść do utraty wzroku, słuchu, poważnych oparzeń, a nawet śmierci.


W momencie uderzenia pioruna uwalnia się ogromny ładunek elektryczny i wielki ładunek energii cieplnej. Piorun ma przeciętnie około miliard dżuli energii, która uwalnia się w bardzo krótkim czasie. To jak uderzenie 500 samochodów rozpędzonych do 100 km/h. Podczas rażenia piorunem ciało człowieka ma z nim kontakt około 3 milisekundy (3 tysięczne sekundy).


Porażenie może skutkować nie tylko zatrzymaniem krążenia (najczęstszy efekt uderzenia), ale także ciężkimi obrażeniami ciała. Uszkodzeniu często ulega ośrodkowy układ nerwowy, a to wiąże się z wylewem krwi do mózgu, amnezją oraz ogólnym paraliżem prowadzącym do zatrzymania oddychania. Z mięśni porażonych wyładowaniem wydzielają się substancje toksyczne, bardzo szkodliwe dla nerek. Z powodu silnego skurczu tkanki mięśniowej mogą połamać się kości szkieletu.


W sekundę od uderzenia pioruna dochodzi do zagotowania się krwi w strukturach zewnętrznych ciała. Jednocześnie gwałtownemu podniesieniu ulega temperatura całego ciała.

Figura Lichtenberga
Człowiek trafiony błyskawicą może zapaść w śpiączkę, odczuwać ból lub osłabienie rąk i nóg, doznać urazu rdzenia kręgowego, narzekać na zawroty głowy, zaburzenia snu i pamięci. Piorun może także doprowadzić do złamania kości i wewnętrznego krwotoku. Po uderzeniu na ciele człowieka mogą pojawić się głębokie rany i charakterystyczne wzory, zwane figurą Lichtenberga.

Tworzą się na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych. Na całym ciele występują oparzenia pierwszego i drugiego stopnia. Rażenie pioruna wywołuje zapalenie się odzieży. Jeśli dochodzi do kontaktu pioruna z potem, woda zamienia się w parę, której siła dosłownie zrywa z człowieka ubranie. W niektórych przypadkach od rażenia piorunem palą się włosy a nawet wypadają plomby z zębów.

Siła rażenia pioruna zależy od tego, na jakiej powierzchni znajduje się człowiek. Jeśli piorun uderzy w mokrą nawierzchnię, która przewodzi prąd, siła i przestrzeń rażenia mogą być bardzo duże. Siła uderzenia zależy nie tylko od odległości, ale także od pozycji, w jakiej znajduje się człowiek. W przypadku rozkroku występuje zjawisko napięcia krokowego, co potęguje niebezpieczeństwo dla poszkodowanych.

Uderzenie pioruna często kończy się śmiercią albo ciężkim kalectwem. Zgon może nastąpić po kilku godzinach lub nawet dniach. Co ciekawe, wyładowania w 80 proc. trafiają w mężczyzn, a naukowcy nie potrafią wyjaśnić tej statystyki.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi