Mocne słowa na konwencji Lewicy. Grożą Ziobrze tym, czego nie zrobiła Platforma

Konwencja programowa Lewicy rozpoczęła się od przemówień jej liderów. Włodzimierz Czarzasty zapowiedział, że Lewica postawi Zbigniewa Ziobrę przed Trybunałem Stanu.
Konwencja programowa Lewicy rozpoczęła się od przemówień jej liderów. Włodzimierz Czarzasty zapowiedział, że Lewica postawi Zbigniewa Ziobrę przed Trybunałem Stanu. fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Panie Ziobro, ja panu coś obiecam. My, Lewica, nie jesteśmy tchórzami z Platformy Obywatelskiej. My nie wymiękniemy. Stanie pan, panie Ziobro, przed Trybunałem Stanu! – zapowiedział Włodzimierz Czarzasty, lider SLD, na sobotniej konwencji programowej Lewicy w Warszawie.


W sobotę wczesnym popołudniem rozpoczęła się konwencja programowa Lewicy. Otworzyły ją lewicowe polityczki z wszystkich trzech partii wchodzących w skład wyborczej koalicji: Beata Maciejewska (Wiosna), Marcelina Zawisza (Partia Razem) i Anna Maria Żukowska (SLD). Rozpoczęła Marcelina Zawisza. – Nazywam się Marcelina Zawisza, mam 30 lat i jestem polityczką. Nie wstydzę się tego słowa. Ja z tego, że mogę nazywać się polityczką, jestem dumna. I powiem wam więcej, chce zostać waszą posłanką w IX kadencji Sejmu – powiedziała. Przypomniała wrzesień i październik 2016 roku, gdy na ulice wyległ Czarny Protest przeciwko totalnemu zakazowi przerywania niechcianej ciąży, nad którym pracował PiS. – Polityka polega na tym, żeby walczyć o to, w co wierzymy. Nad kostką mam symbol walki o prawa kobiet, który zawsze przypomina mi o tym, kim jestem, i o co walczę. Nie muszę wam pewnie tłumaczyć, że tatuaż, jak poglądy, jest na całe życie – powiedziała Zawisza. Zapowiedziała, że lewicowy rząd przywróci kobietom w Polsce prawo do przerywania niechcianej ciąży.


Żukowska zapowiedziała także, że Lewica wprowadzi darmowe dojazdy do szkoły i darmowe śniadania dla uczniów. – Żadne dziecko nie może być głodne – podkreśliła Żukowska. Dodała, że gdy Lewica wygra, przeniesie katechezę ze szkół do salek katechetycznych. – Religia powinna być nauczana w salach katechetycznych. W szkole jest miejsce na rzetelną edukację, w tym edukację seksualną – powiedziała.


Z kolei Beata Maciejewska nacisk położyła na ochronę środowiska. – Dbamy o ziemię, o klimat, wprowadzamy innowacje po to, żeby dzieci naszych dzieci mogły żyć w kraju, gdzie oddycha się czystym powietrzem, a energię czerpie ze źródeł odnawialnych – powiedziała polityczka Wiosny. – Chcemy Polski, w której będziemy mogli się pięknie różnić. Tam, gdzie ludzie czują się szanowani, są po prostu szczęśliwsi. Nieważne, czy chodzi o dom czy o państwo – stwierdziła. Następnie głos zabrali liderzy ugrupowań wchodzących w skład koalicji wyborczej: Robert Biedroń (Wiosna), Włodzimierz Czarzasty (SLD) i Adrian Zandberg (Partia Razem).


Adrian Zandberg oświadczył, że nie ma powrotu do przeszłości, dominacji "umów śmieciowych" i Polski, w której bardziej liczyły się kilometry autostrad niż ludzie. Zapowiedział, że gdy Lewica wygra wybory, leki refundowane będą kosztować maksymalnie 5 złotych i zostanie wybudowany milion mieszkań. – PiS stchórzył przed lobby deweloperskim. Lewicowy rząd nie stchórzy i powoła publicznego dewelopera. We współpracy z samorządami przez najbliższe dziesięć lat powstanie milion mieszkań – stwierdził polityk.Robert Biedroń podkreślił, że Lewica stoi po stronie zwykłego człowieka. – 13 października to będzie wielki powrót do polskiego parlamentu, żeby bronić praw człowieka! Żeby bronić demokracji! Żeby stać po stronie zwykłego człowieka! – powiedział lider Wiosny odnosząc się do daty wyborów do Sejmu i Senatu. W swoim wystąpieniu położył nacisk na prawa kobiet, pomoc socjalną, ochronę środowiska i rozdział państwa od kościoła.

– Kobiety w 2019 muszą mieć wybór. To ich życia i ich ciała. To ich wybór! Nie polityka, nie księdza, wybór kobiet! – mówił ze sceny Robert Biedroń, odnosząc się do postulatu świadomego macierzyństwa i innych praw reprodukcyjnych Polek. – Czas zakończyć piekło kobiet – podkreślił Biedroń. Zapowiedział też, że Lewica zlikwiduje Instytut Pamięci Narodowej, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczy na żłobki i przedszkola.Włodzimierz Czarzasty zapowiedział z kolei, że Lewica odnowi Ministerstwo Sprawiedliwości, Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy i Krajową Radę Sądownictwa, które staną się niezależne od polityków. W czasie swojego wystąpienia zwrócił się także bezpośrednio do Zbigniewa Ziobry z rządu PiS, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

– Panie Ziobro, ja panu coś obiecam. My, Lewica, nie jesteśmy tchórzami z Platformy Obywatelskiej. My nie wymiękniemy. Stanie pan, panie Ziobro, przed Trybunałem Stanu! – stwierdził Czarzasty. Obiecał też sprawiedliwe, równe płace kobiet i mężczyzn, a także zniesienie ryczałtowego ZUS-u. Zapowiedział też przywrócenie 200 posterunków policji zlikwidowanych za rządów Platformy Obywatelskiej. Konwencję Lewicy na chwilę przerwał alarm przeciwpożarowy. Nastąpiło to w momencie gdy Robert Biedroń mówił o związkach partnerskich. Gdy okazało się, że nie ma zagrożenia, wydarzenie zostało wznowione. Hasłem konwencji Lewicy jest #ŁączyNasPrzyszłość.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Upadek poczucia humoru". Andrzej Mleczko odpowiada na awanturę wokół ostatniego rysunku
0 0Włamywał się do mieszkań i gwałcił kobiety. Oparty na faktach serial "Niewiarygodne" zwala z nóg
O TYM SIĘ MÓWI 0 0O co chodzi z #SilniRazem? Atak PiS jeszcze bardziej wypromował twitterową akcję
#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem

TYLKO W NATEMAT

0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Kaczyński cieszy się, że gonimy Niemców. Ale powołuje się na raport, którego nie zrozumiał
0 0Borys Szyc wspaniały, tylko film słaby. Widziałem "Piłsudskiego" i czuję się znieważony
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców