Miało być lepiej, jest gorzej. Zmieniony przez PiS wymiar sprawiedliwości działa najwolniej od lat

PiS forsował zmiany w wymiarze sprawiedliwości argumentując, że poprawią się doświadczenia Polaków z sądami. Tymczasem jest jeszcze gorzej – czas trwania procesu się wydłużył.
PiS forsował zmiany w wymiarze sprawiedliwości argumentując, że poprawią się doświadczenia Polaków z sądami. Tymczasem jest jeszcze gorzej – czas trwania procesu się wydłużył. fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W tle afery w resorcie Zbigniewa Ziobry ukazało się ciekawe zestawienie, które pokazuje, jak długo Polacy muszą czekać na rozpatrzenie sprawy w sądzie. Okazało się, że wbrew obietnicom PiS "zreformowany" wymiar sprawiedliwości działa jeszcze wolniej niż poprzednio.


Zmiany PiS w wymiarze sprawiedliwości sąkrytykowane przez prawników, którzy twierdzą, że są niekonstytucyjne. Źle oceniane są również przez Radę Praw Człowieka ONZ, która w ubiegłorocznym raporcie stwierdziła, że rząd PiS "powinien wycofać się ze zmian, naruszających porządek konstytucyjny i równowagę władz" czy powstrzymać nagonkę na sędziów. Ta ostatnia wciąż ma się dobrze, o czym świadczy ostatni skandal w Ministerstwie Sprawiedliwości.

PiS cały czas broni jednak reformy i twierdzi, że sądownictwo zmieniło się na lepsze. Czyżby? Okazało się, że stwierdzenie to z pewnością nie dotyczy czasu trwania postępowań sądowych.Ujawniła to ekonomistka Alicja Defratyka na swojej stronie internetowej ciekaweliczby.pl. Defratyka zestawiła w tabeli średni czas trwania postępowań w sądach różnych instancji w latach od 2011 do 2018.

Wniosek? Średni czas postępowania sądowego wynosił ogółem 5,4 miesiąca w 2018 i był dłuższy o 1,3 miesiąca od średniego czasu postępowania sądowego w 2011 – mówi Defratyka. Jak ujawniła ekonomistka, w tym samym czasie w sądach rejonowych czas postępowań wydłużył się o 1,3 miesiąca, a w sądach okręgowych o 1,2 miesiąca.


źródło: Ciekawe liczby
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Upadek poczucia humoru". Andrzej Mleczko odpowiada na awanturę wokół ostatniego rysunku
0 0Włamywał się do mieszkań i gwałcił kobiety. Oparty na faktach serial "Niewiarygodne" zwala z nóg
O TYM SIĘ MÓWI 0 0O co chodzi z #SilniRazem? Atak PiS jeszcze bardziej wypromował twitterową akcję
#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem

TYLKO W NATEMAT

0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Kaczyński cieszy się, że gonimy Niemców. Ale powołuje się na raport, którego nie zrozumiał
0 0Borys Szyc wspaniały, tylko film słaby. Widziałem "Piłsudskiego" i czuję się znieważony
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców