Awantura pod Stocznią Gdańską. Starli się zwolennicy Morawieckiego i przeciwnicy PiS

Pod Salą BHP w Gdańsku starli się zwolennicy i przeciwnicy premiera Mateusza Morawieckiego.
Pod Salą BHP w Gdańsku starli się zwolennicy i przeciwnicy premiera Mateusza Morawieckiego. Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Mateusz Morawiecki uczestniczył w obchodach rocznicy Sierpnia'80 w Gdańsku. Przed Europejskim Centrum Solidarności i pod słynną Salą BHP Stoczni Gdańskiej pojawili się protestujący. Musiała interweniować policja.


Jak to ostatnio bywa, obchody rocznicy powstania "Solidarności" w Gdańsku naznaczone były odrębnymi uroczystościami miasta i zwaśnionych z nimi związkowców z "S". W tych drugich bierze udział premier Mateusz Morawiecki. Pojawili się także zwolennicy opozycji z Komitetu Obrony Demokracji.

Uroczystości działaczy "Solidarności" rozpoczęła msza św. w bazylice św. Brygidy. Stamtąd uczestnicy przeszli w kierunku placu Solidarności, gdzie Morawiecki wraz z delegacją rządową złożył kwiaty pod bramą Stoczni Gdańskiej. Dalsza część obchodów odbyła się w sali BHP, gdzie 39 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe. To tam premiera odprowadziła grupa protestujących.

Na transparentach mieli hasła "Konstytucja", "Władza przeminie, wstyd pozostanie" i inne. Pomiędzy nimi a zwolennikami PiS oraz służbami porządkowymi związkowców z Solidarności doszło do utarczek słownych. Obie grupy musieli rozdzielić policjanci.

Obchody w Gdańsku dotyczą dwóch ważnych wydarzeń – podpisania Porozumień Sierpniowych i 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Niestety te drugie także nie są wolne od politycznej walki, związanej na przykład z kłótnią o Westerplatte pomiędzy przedstawicielami partii rządzącej a opozycji, związanej z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.


Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy