Awantura pod Stocznią Gdańską. Starli się zwolennicy Morawieckiego i przeciwnicy PiS

Pod Salą BHP w Gdańsku starli się zwolennicy i przeciwnicy premiera Mateusza Morawieckiego.
Pod Salą BHP w Gdańsku starli się zwolennicy i przeciwnicy premiera Mateusza Morawieckiego. Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Mateusz Morawiecki uczestniczył w obchodach rocznicy Sierpnia'80 w Gdańsku. Przed Europejskim Centrum Solidarności i pod słynną Salą BHP Stoczni Gdańskiej pojawili się protestujący. Musiała interweniować policja.


Jak to ostatnio bywa, obchody rocznicy powstania "Solidarności" w Gdańsku naznaczone były odrębnymi uroczystościami miasta i zwaśnionych z nimi związkowców z "S". W tych drugich bierze udział premier Mateusz Morawiecki. Pojawili się także zwolennicy opozycji z Komitetu Obrony Demokracji.

Uroczystości działaczy "Solidarności" rozpoczęła msza św. w bazylice św. Brygidy. Stamtąd uczestnicy przeszli w kierunku placu Solidarności, gdzie Morawiecki wraz z delegacją rządową złożył kwiaty pod bramą Stoczni Gdańskiej. Dalsza część obchodów odbyła się w sali BHP, gdzie 39 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe. To tam premiera odprowadziła grupa protestujących.

Na transparentach mieli hasła "Konstytucja", "Władza przeminie, wstyd pozostanie" i inne. Pomiędzy nimi a zwolennikami PiS oraz służbami porządkowymi związkowców z Solidarności doszło do utarczek słownych. Obie grupy musieli rozdzielić policjanci.

Obchody w Gdańsku dotyczą dwóch ważnych wydarzeń – podpisania Porozumień Sierpniowych i 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Niestety te drugie także nie są wolne od politycznej walki, związanej na przykład z kłótnią o Westerplatte pomiędzy przedstawicielami partii rządzącej a opozycji, związanej z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.


Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
0 0Internet stracił głowę. Baby Yoda urzeka nawet tych, którzy nie cierpią "Gwiezdnych wojen"
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0Tak wyglądają notatki Donalda Trumpa. Ktoś zrobił im zdjęcie

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"