Sorry, Polsko! Trump zamraża inwestycje w Polsce, bo potrzebuje pieniędzy na inny cel

Sorry, Donald Trump potrzebuje pieniędzy na budowę muru na granicy z Meksykiem, więc zamraża inwestycje w Polsce.
Sorry, Donald Trump potrzebuje pieniędzy na budowę muru na granicy z Meksykiem, więc zamraża inwestycje w Polsce. Trump zamraża inwestycje w Polsce, bo potrzebuje pieniędzy na budowę muru
Chwalić się nie ma czym po wizycie po wizycie wiceprezydenta USA Mika Pence'a w Warszawie. Nie dość, że na wspólnej konferencji z Andrzejem Dudą nie padła konkretna data zniesienia obowiązku wizowego, to jeszcze teraz przychodzą kiepskie dla Polski wiadomości. USA zdecydowały się zamrozić 5 inwestycji na terenie naszego kraju. Ich listę ogłosił Pentagon.


W polityce czasem warto dać się ograć, jeśli w najbliższym czasie będzie można liczyć na wymierne korzyści. Jednak sposób, w jaki PiS daje się ogrywać przez USA, aż boli. Kolejny raz się okazało, że nasz "strategiczny partner zza oceanu" nie ceni Polski równie bardzo, jak ceni go władza PiS. 5 inwestycji na terenie naszego kraju zostało właśnie zamrożonych.

Pentagon zamraża łącznie 127 inwestycji, z czego większość miała mieć miejsce na terenie USA. Te w Polsce dotyczyły budowy torów kolejowych i stacji, składów amunicji czy koszar. Miały zostać zrealizowane od kwietnia do września 2020 r. Najważniejszą z nich była budowa infrastruktury do przechowywania paliwa na lotnisku w Powidzu, która miała powstać do listopada 2020 r. Jej wartość szacowano na 21 mln dolarów.

Przy okazji obchodów rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej do Polski miał przyjechać prezydent Donald Trump. Wymówił się z wizyty pod pretekstem nadciągającego nad Florydę huraganu i wysłał swojego zastępcę.

Z czym Mike Pence wyjechał z Warszawy? A na przykład z zapewnieniem, że Amazon, Facebook czy Google nie zapłacą w Polsce podatku. Co w zamian dostała strona Polska? Zapewnienie o wiecznej przyjaźni.
"Ta decyzja zaszkodzi zaplanowanym, ważnym projektom, które miały pomóc żołnierzom w placówkach na całym świecie. To policzek w twarz pracowników sił zbrojnych, którzy służą naszemu państwu. Donald Trump jest skłonny kanibalizować już rozdysponowane fundusze, aby łechtać swoje ego" – napisał w mediach społecznościowych Chuck Schumer, lider Demokratów w amerykańskim Senacie.


Umowy z Polską czy oburzenie amerykańskich Demokratów nie mają jednak większego znaczenia. Donald Trump przystąpił do realizacji jednej ze swoich przedwyborczych zapowiedzi. A skoro potrzebuje pieniędzy na budowę muru na granicy z Meksykiem, to tnie koszty gdzie się da. Świetnie wie, że polscy "strategiczni partnerzy" nawet słowa sprzeciwu nie wypowiedzą, bo USA Trumpa pozostały jedynym liczącym się partnerem Polski PiS. Na forum europejskim Polska dyplomacja zbyt wielu przyjaciół nie ma.

źródło: Politico
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi