Dziennikarz o tym, co może dać wygraną PiS w wyborach. Pokazał ważny wykres

13 października wybory parlamentarne. PiS pozostaje liderem sondaży.
13 października wybory parlamentarne. PiS pozostaje liderem sondaży. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Pozornie obie sprawy nie mają ze sobą związku. Ale tylko pozornie. Dziennikarz Wojciech Szacki z tygodnika "Polityka" opublikował na Twitterze wykres pochodzący z badania CBOS dotyczący letnich wyjazdów wypoczynkowych uczniów. Jego zdaniem wynik ankiety to jedna z przyczyn tego, co stanie się 13 października, czyli w dniu wyborów parlamentarnych.


Badanie, o którym mowa, nie jest nowe – pochodzi z października 2018 r. Mowa w nim o tym, jak uczniowie spędzili wakacje – czy w rodzinie wszyscy wyjechali na wypoczynek, czy choć część rodziny mogła wyjechać, czy też wszyscy całe ponad dwa miesiące musieli spędzić w domu. W komunikacie CBOS jest też wykres obrazujący, jak to wyglądało na przestrzeni ostatnich ponad 20 lat.

"Jedna z przyczyn tego, co jest (i co będzie 13 października)" – skomentował Wojciech Szacki. To badanie nie wypadło nigdy tak dobrze jak w 2018 r. Wówczas na wakacje całą rodziną przynajmniej na tydzień wyjechało 65 proc. ankietowanych przez CBOS. 9 proc. odpowiedziało, że tak, wyjechali, ale nie całą rodziną.

Jedynie 26 proc. badanych udzieliło odpowiedzi, że w ich domu nie wyjechał nikt nawet na tydzień. Jedynie, bowiem jeszcze 5 lat wcześniej, w 2013 r., takiej odpowiedzi udzieliła niemal połowa ankietowanych. W 2005 zaś aż 54 proc. uczestników sondażu przyznało, że nie mogli sobie pozwolić nawet na tygodniowy wyjazd.


Zmiana jest więc znacząca. Choć zanim ktoś stwierdzi, że to bez wątpienia zasługa 500+, powinien baczniej przyjrzeć się wykresowi. Wyraźna poprawa nastąpiła w 2015 r., czyli na koniec rządów koalicji PO-PSL. Wtedy na wakacje mogło sobie pozwolił 36 proc. ankietowanych. Kolejne lata za rządów PiS to utrzymanie tej tendencji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Wiedza ratuje życie. Tych lekcji z pierwszej pomocy nie możesz pominąć
Subway 0 0Subway przyjazny weganom? Znana sieć podąża za trendami i mocno rozszerza menu
ASZdziennikTefal 0 0Oszustwo w akcji sprzątania parków narodowych. Mieli posprzątać tylko jeden, posprzątają wszystkie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Przez WOT poczuliśmy się jak śmiecie". Żołnierz mówi, dlaczego jego koledzy rezygnują z wojska
0 0Piękny gest amerykańskiego aktora wobec Piotra Woźniaka-Staraka w Gdyni
0 0Zabawna wpadka Kożuchowskiej. Przyjęła oświadczyny na czerwonym dywanie
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze