Prosty sposób, by nie przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie OC

Jak i gdzie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na obowiązkowym ubezpieczeniu OC za samochód? Z pomocą kalkulatora OC jest to możliwe
Jak i gdzie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na obowiązkowym ubezpieczeniu OC za samochód? Z pomocą kalkulatora OC jest to możliwe Fot.: Cathy Yeulet / 123rf.com
Każdy kierowca musi je mieć, ale nie każdy musi za nie tyle samo płacić. Na cenę ubezpieczenia OC wpływa oczywiście sytuacja właściciela samochodu i stan techniczny jego/jej pojazdu. Nie oznacza to jednak, że porównując oferty towarzystw ubezpieczeniowych, nie da się znaleźć mniej lub bardziej korzystnych propozycji cenowych dla tego samego przypadku.


Posiadaczom samochodów ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) zapewnia ochronę finansową od nieszczęśliwych zdarzeń w związku z ruchem pojazdu. W razie wypadku ubezpieczyciel pokrywa więc koszty odszkodowania za szkody wyrządzone osobie (np. inny kierowca) lub rzeczy (np. inny samochód). Beneficjentem jest więc tu osoba poszkodowana.

Tak w skrócie można zdefiniować ideę ubezpieczeń OC dla użytkowników samochodów i innych pojazdów mechanicznych. Z punktu widzenia kierowców istotny jest zakres ochrony. Należy pamiętać, że OC jest rodzajem ubezpieczenia, które reguluje ustawa, w myśl której warunki ochrony są takie same dla wszystkich, bez względu na wysokość składki.
Innymi słowy, każdy ubezpieczyciel w ramach OC oferuje taki sam zakres ochrony, natomiast kwestia ceny za tego typu ochronę leży całkowicie w gestii towarzystw i niejako kierowców, których zachowania na drodze kształtują politykę cenową tych firm. Koniec końców cena może się różnić w zależności od firmy, można więc wybrać najkorzystniejszą propozycję.

Sęk w tym, że znalezienie takiej najtańszej oferty OC przypomina szukanie igły w stogu siana. Raz, że na rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, a dwa, że końcowa cena ubezpieczenia zależy od wielu parametrów. Oczywiście każdy ubezpieczyciel powie nam, że u niego zapłacimy najmniej na rynku, ale dobrze byłoby móc zweryfikować te zapewnienia.


W jaki sposób? Sprawę załatwi internetowy kalkulator OC, który pomaga szybko i komfortowo sprawdzić oferty kilkunastu firm ubezpieczeniowych, wybrać najlepszą polisę i kupić ją online. Wystarczy jedynie kilka minut, żeby bez wychodzenia z domu porównać ze sobą wszystko to, co do zaoferowania polskim kierowcom ma rodzimy rynek ubezpieczeń OC.
Rozpiętość cenowa potrafi mile zaskoczyć. Sprawdzając najtańsze OC na ubezpieczamy-auto.pl, można odkryć na przykład, że 61-letni żonaty i bezdzietny kierowca z Bydgoszczy, który po drogach porusza się Fiatem Punto z 2005 roku o pojemności silnika benzynowego 1638 cm3, za pakiet OC + assistance zapłaci od 500 do 900 zł. Daje to różnice aż 400 zł.

Z kolei młody kierowca (20 lat, kawaler, bez dzieci) z Warszawy, którego pierwszym w życiu samochodem jest Fiat Punto z 2010 roku (pojemność silnika, 1368 cm3, paliwo: benzyna), będzie mógł skorzystać z najtańszej oferty w cenie 2900 zł. Dla porównania najdroższa propozycja na rynku to 5400 zł. Jak widać, taki kierowca może zaoszczędzić nawet 2500 zł.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Rankomat

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POLECAMY

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
0 0Kaju Godek, zamilcz. Naprawdę wolałabym nie usłyszeć tych słów o miesiączce
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy
DADHERO 0 085 procent kierowców w Warszawie chce mnie zabić. I mam tego dosyć!