Od drożyzny po widmo wojny. Na te konsekwencje ataku w Arabii Saudyjskiej musimy być gotowi

Wojna z Iranem to jedna z konsekwencji ataku na saudyjską rafinerię.
Wojna z Iranem to jedna z konsekwencji ataku na saudyjską rafinerię. Fot. Bartosz Banka / Agencja Gazeta
W sobotę zaatakowano wielką rafinerię w Arabii Saudyjskiej, niszcząc część jej instalacji. W wyniku tego wydarzenia produkcja saudyjskiej ropy spadła o połowę, co przełożyło się na skok cen na całym świecie. Ale czy to jedyna konsekwencja tego ataku? Niestety, może to oznaczać, że będziemy świadkami o wiele gorszych scenariuszy.


Do ataku na saudyjską rafinerię przyznaje się rebeliancki ruch Huti walczący w Jemenie z siłami rządowymi, które są wspierane przez koalicję państw arabskich pod przywództwem Arabii Saudyjskiej. Przedstawiciele Huti twierdzą, że do tego ataku użyto dronów. Tyle wiadomo do tej pory. Trwa szacowanie strat i ogarnianie zniszczeń. Już w sobotę poznaliśmy gorzki smak konsekwencji tego wydarzenia.
1. Ropa w górę, czyli idzie drożyzna
W efekcie ataku Saudowie zostali pozbawieni ponad połowy swoich mocy produkcyjnych, przez co ceny ropy na całym świecie wystrzeliły w górę. I na razie raczej nie spadną, bo sytuacja w regionie Zatoki Perskiej może się zaognić. Na razie jest drożej o jakieś 10 proc., chociaż jeszcze w weekend wzrost był dwa razy taki.


Analitycy zaczęli już szacować, o ile wzrosną ceny na stacjach paliw. Jedni mówią o kilku, inni o kilkunastu groszach. Pewne jest jednak to, że podwyżki będą.

– 15 groszy to na razie wariant bardzo pesymistyczny. Szacuję, że w ciągu najbliższych dni może nam to przynieść podwyżki rzędu 10 groszy na litrze. Nie wiadomo jednak, jak sytuacja będzie się rozwijać. Na razie ropa zdrożała o ok. 10 proc., co przekłada się na mniej więcej 10 groszy – mówił w rozmowie z INNPoland.pl Grzegorz Maziak, redaktor naczelny serwisu e-petrol.pl.

2. Będzie drugi Irak?
Sytuacja może się pogorszyć, kiedy w ruch pójdą koła zamachowe amerykańskich służb i polityków. Pamiętacie kiedy po 11 września, po atakach na wieże WTC do zamachów przyznała się Al-Kaida? Ich terenem stacjonowania był Afganistan, ale USA rozpoczęły działania militarne nie tylko tam, ale także w Iraku...

Podobnie może być teraz w przypadku ataku na saudyjską rafinerię. Do zamachu przyznał się jemeński rebeliancki ruch Huti, ale Amerykanie z prezydentem Donaldem Trumpem upatrują się w nim działania Irańczyków.

"Możemy powiedzieć, że znamy winowajcę, jesteśmy gotowi do odwetu na podstawie weryfikacji, ale czekamy aż Królestwo (Arabii Saudyjskiej - red.) powie nam, kto to jest (odpowiedzialny za atak - red.) i w jakiej formie będziemy musieli działać" – napisał na Twitterze prezydent USA.


"Pamiętacie, kiedy Iran zestrzelił drona, świadomie mówiąc, że znajdował się on w jego 'przestrzeni arabskiej', podczas gdy w rzeczywistości nie był nigdzie w pobliżu. Upierają się przy tej historii, wiedząc że jest to wielkie kłamstwo. Teraz mówią, że nie mają nic wspólnego z atakiem na Arabię Saudyjską. Zobaczymy?" – stwierdził Trump w kolejnym tweecie. Konflikt wisi więc w powietrzu.

Nie trzeba dodawać, że wojna w tej części świata spowoduje nie tylko paraliż na rynku paliwowym i zdestabilizuje status quo między Zachodem a krajami muzułmańskimi, ale także przełoży się to na dalszy tok wydarzeń.
3. O krok od globalnego kryzysu
Iran już od dawna szuka sojuszników, którzy pomogliby mu w razie konfliktu z USA. I takie wsparcie może otrzymać na przykład od Chin lub Indii. Nie trzeba być ekspertem, by zauważyć, że byłby to zalążek do naprawdę poważnego konfliktu zbrojnego.

A nawet jeśli do tego nie dojdzie, to starcie Stanów Zjednoczonych z Iranem spowodować może spadek wartości dolara, co odbije się na światowej gospodarce. Do tego dodać należy wahania na rynku paliw to także wyższe ceny dóbr i usług. A to przepis na wybuch nowego kryzysu gospodarczego.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych

O TYM SIĘ MÓWI

0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0W Platformie wrze. Schetyna nagle odwołał posiedzenie klubu
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Więzienie za edukację seksualną to nie wszystko. 5 rzeczy, które PiS może chcieć przykryć
0 0"Justin ma specjalne miejsce w naszych sercach". Wymowny komentarz Tuska do wydarzeń w Kanadzie

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać