Nowa wojna wisi w powietrzu. Trump grozi atakiem w odwecie za zniszczenie rafinerii

Donald Trump jest przekonany, że to Iran zaatakował saudyjskie rafinerie. Prezydent USA grozi atakiem odwetowym.
Donald Trump jest przekonany, że to Iran zaatakował saudyjskie rafinerie. Prezydent USA grozi atakiem odwetowym. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Choć odpowiedzialność za sobotni atak na saudyjskie rafinerie wziął na siebie rebeliancki ruch Huti walczący w Jemenie, to USA oskarżają o niego władze w Teheranie. Donald Trump zapowiada atak odwetowy na Iran. Reakcją światowych rynków na te doniesienia jest skok cen ropy. Baryłka ropy brent na giełdach podrożała z 60 do 66 dolarów.


Faktem jest to, że w sobotę doszło do ataku na rafinerie w Arabii Saudyjskiej, w wyniku którego zniszczono część instalacji. Wydobycie ropy zmniejszyło się o połowę. Reszta pozostaje w sferze spekulacji.

Do ataku przyznaje się rebeliancki ruch Huti walczący w Jemenie z siłami rządowymi, które są wspierane wspieranymi przez koalicję państw arabskich pod przywództwem Arabii Saudyjskiej. Przedstawiciele Huti twierdzą, że do tego ataku użyto dronów. W tę wersję nie wierzą jednak ani przedstawiciele wywiadu Arabii Saudyjskiej, ani pracownicy administracji USA. Donald Trump jest przekonany, że rafinerię zaatakowano rakietami wystrzelonymi z Iranu. "Możemy powiedzieć, że znamy winowajcę, jesteśmy gotowi do odwetu na podstawie weryfikacji, ale czekamy aż Królestwo (Arabii Saudyjskiej - red.) powie nam, kto to jest (odpowiedzialny za atak - red.) i w jakiej formie będziemy musieli działać" – napisał na Twitterze prezydent USA.Jeszcze w sobotę, czyli krótko po zdarzeniu, Iran został oskarżony o atak także przez szefa amerykańskiej dyplomacji Mike'a Pompeo. "Iran rozpoczął bezprecedensowy atak na globalne dostawy energii. Wzywamy wszystkie kraje do publicznego i jednoznacznego potępienia ataków Iranu. Stany Zjednoczone będą współpracować z naszymi partnerami i sojusznikami w celu zaopatrzenia rynków energii i pociągnięcia Iranu do odpowiedzialności za jego agresję" – napisał Pompeo w mediach społecznościowych.


Iran konsekwentnie zaprzecza, żeby miał jakikolwiek związek z atakami na saudyjskie rafinerie. Uszkodzone zostały instalacje naftowe w mieście Bukajk i Churajs na wschodzie Arabii Saudyjskiej.


W reakcji na te niepokoje ropa podrożała początkowo prawie o 20 proc., później sytuacja na giełdach nieco się uspokoiła. Pod koniec notowań wzrost cen wynosił "tylko" 9 proc.
źródło: cnn.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Po rozwodzie też możesz być dobrym ojcem. Musisz pamiętać o kilku rzeczach – wiem z doświadczenia
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE

POLECAMY 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie
0 0Startował w Gdańsku, teraz znokautował rywali na Podkarpaciu. Tajemnica sukcesu Grzegorza Brauna
TYLKO W NATEMAT 0 0Był kandydatem KO do Sejmu. W tej komisji dostał okrągłe zero głosów, chociaż głosował na... siebie