Kolejna awaria w oczyszczalni ścieków Czajka. Nie funkcjonowała poprawnie już od grudnia

Oczyszczalnia ścieków Czajka w Warszawie nie tylko ma awarię kolektorów, ale i spalarni osadów. Spalarnia przestała działać w grudniu.
Oczyszczalnia ścieków Czajka w Warszawie nie tylko ma awarię kolektorów, ale i spalarni osadów. Spalarnia przestała działać w grudniu. fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przyznało, że od grudnia w oczyszczalni ścieków "Czajka" trwa awaria spalarni osadów. Spółka twierdzi, że nie ukrywała tego faktu, bo zawiadomiła o sprawie instytucje miejskie i wojewódzkie. Spalarnia została oddana do użytku 7 lat temu i kosztowała 450 mln zł.


O sprawie pisze "Gazeta Stołeczna". O awarii spalarni osadów w Czajce opinia publiczna dowiedziała się dopiero wczoraj, choć jednostka przestała pracować już w grudniu. MPWiK oświadczyło, że o sprawie poinformowało odpowiednie instytucje na poziomie miasta i województwa. O awarię spalarni osadów pytali w czwartek podczas sesji rady miasta radni PiS: Filip Frąckowiak i Cezary Jurkiewicz.

Politycy pytali, czy osady, które nie są spalane, nie są potem używane jako nawóz na polach. MPWiK zapewnia w oświadczeniu, że nie, a ich odbiorem zajmują się wyspecjalizowane firmy. Dla miasta jest to koszt 1,7 mln zł miesięcznie, który jest – pisze "Gazeta Stołeczna" – dwa razy większy od sumy funkcjonowania spalarni.

Dlaczego od 9 miesięcy spalarnia osadów nie działa? MPWiK twierdzi, że po wystąpieniu awarii wezwał wykonawcę spalarni, firmę Veolia Water Technologies, do usunięcia usterki w ramach gwarancji. Veolia Water Technologies jednak odmówiła i od tego momentu trwa między podmiotami spór prawny o to, kto ma wziąć na siebie naprawę obiektu.


MPWiK zapewnia, że osady nie stanowią zagrożenia dla środowiska i są utylizowane zgodnie z prawem. Rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska napisała na Twitterze, że osady lądują w wyrobiskach po kruszywie. GIOŚ zawiadomił o sprawie Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Od końca sierpnia w Czajce trwa awaria kolektorów, którymi spływają ścieki. Najpierw awarii uległ jeden kolektor, a dzień później zapasowy. Jak pisał naTemat, oczyszczalnia Czajka została otwarta w 2012 roku. Wcześniej ścieki trafiały bezpośrednio do Wisły. Koszt budowy oczyszczalni ścieków Czajka wraz ze stacją termicznej utylizacji osadów ściekowych oraz układem przesyłowym wynosi 700 mln euro. Dla porównania, budowa Stadionu Narodowego pochłonęła ok. 450 mln euro.

źródło: warszawa.wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych

O TYM SIĘ MÓWI

0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0W Platformie wrze. Schetyna nagle odwołał posiedzenie klubu
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Więzienie za edukację seksualną to nie wszystko. 5 rzeczy, które PiS może chcieć przykryć
0 0"Justin ma specjalne miejsce w naszych sercach". Wymowny komentarz Tuska do wydarzeń w Kanadzie

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać