Najwyższe emocje, najniższe instynkty. To, co stało się po śmierci Szyszki, mnie przeraziło

Ciało Jana Szyszki jeszcze nie ostygło, a Jarosław Kaczyński już zaczął robić politykę na jego trumnie.
Ciało Jana Szyszki jeszcze nie ostygło, a Jarosław Kaczyński już zaczął robić politykę na jego trumnie. fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Po nagłej śmierci Jana Szyszki w trakcie kampanii wyborczej w internecie wylał się hejt – część przeciwników polityki byłego ministra środowiska nie ukrywała radości. Jednak bardziej przerażające niż niesmaczne żarty internautów jest to, że choć ciało jeszcze nie ostygło, Jarosław Kaczyński już zrobił sobie z trumny deskę surfingową, by na fali tego odejścia popłynąć do wyborczego zwycięstwa.


Śmierć Jana Szyszki była dla mnie zaskoczeniem. Jeszcze kilkadziesiąt godzin temu w ramach kampanii wyborczej zapędzał kobiety do domów, a tu nagle prezydent Duda na Twitterze napisał o jego śmierci. Czy naprawdę może chodzić o tego Jana Szyszkę, byłego ministra rządu PiS?


Szybko okazało się, że tak. Pozostało we mnie uczucie zdumienia i… nic więcej. Po ludzku współczuję za to jego bliskim, tak jak w przypadku każdego innego człowieka, który przestaje istnieć.

Mam nadzieję, że nie wchodzą do internetu, gdzie od wczoraj trwa festiwal radości z powodu śmierci "pogromcy Puszczy Białowieskiej". W tę i z powrotem latają memy o trumnie zrobionej z drzew ściętych w Białowieży, grafiki z bażantami celującymi do byłego ministra ochrony środowiska, heheszki z tego, że umarł w wigilię międzynarodowej akcji sadzenia drzew. A wszystko to ze strony liberalnej i lewicowej, tak oburzonej mową nienawiści i dowcipami prawicy, że zabity w zamachu politycznym Paweł Adamowicz zmarł z powodu niewydolności krążenia.

Nie, nie chodzi o to, by lać krokodyle łzy i przekonywać, że Jan Szyszko wielkim obrońcą przyrody był (bo nie był). Nie trzeba też uczestniczyć w wylewaniu wazeliny i ścigać się w stawianiu wirtualnych pomników. Ale urządzanie dyskoteki na jego trumnie to już przegięcie w drugą stronę. Każdym z nas targają silne emocje i najniższe instynkty – jesteśmy tylko ludźmi. Ale właśnie dlatego, że jesteśmy ludźmi, powinniśmy spróbować je opanować. Powściągliwość jest nie tylko etyczna, ale i pragmatyczna: taka aktywność w końcówce kampanii służy tylko wzmocnieniu partii zmarłego, a chyba nie to chcą osiągnąć przeciwnicy jego polityki.

Hejtu niestety można było się spodziewać. Teraz agresywne reakcje wzbudza nawet prognoza pogody.

Tym, co prawdziwie przerażające, jest to, że ciało jeszcze nie ostygło, a Jarosław Kaczyński już zrobił sobie ze świeżej trumny deskę surfingową – na fali śmierci Szyszki chce ugrać więcej poparcia w wyborach dla swojej partii. Wypróbował to wcześniej już 96 razy i działało.


Już poszły w Polskę jego spiskowe słowa o nieprzypadkowym momencie śmierci byłego ministra. Pisowska telewizja nazywana TVP obarcza odpowiedzialnością za śmierć schorowanego 75-latka tych, którzy informowali o jego działaniach lub je krytykowali.

Nie ma tu symetrii. Bardziej niż niskie emocje internautów groźna jest nekropolityka przewodniczącego partii rządzącej. 13 października zdecydujemy, czy tego właśnie chcemy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy