Reklama.
Śmierć Jana Szyszki była dla mnie zaskoczeniem. Jeszcze kilkadziesiąt godzin temu w ramach kampanii wyborczej zapędzał kobiety do domów, a tu nagle prezydent Duda na Twitterze napisał o jego śmierci. Czy naprawdę może chodzić o tego Jana Szyszkę, byłego ministra rządu PiS?
Szybko okazało się, że tak. Pozostało we mnie uczucie zdumienia i… nic więcej. Po ludzku współczuję za to jego bliskim, tak jak w przypadku każdego innego człowieka, który przestaje istnieć.
Mam nadzieję, że nie wchodzą do internetu, gdzie od wczoraj trwa festiwal radości z powodu śmierci "pogromcy Puszczy Białowieskiej". W tę i z powrotem latają memy o trumnie zrobionej z drzew ściętych w Białowieży, grafiki z bażantami celującymi do byłego ministra ochrony środowiska, heheszki z tego, że umarł w wigilię międzynarodowej akcji sadzenia drzew. A wszystko to ze strony liberalnej i lewicowej, tak oburzonej mową nienawiści i dowcipami prawicy, że zabity w zamachu politycznym Paweł Adamowicz zmarł z powodu niewydolności krążenia.
Nie, nie chodzi o to, by lać krokodyle łzy i przekonywać, że Jan Szyszko wielkim obrońcą przyrody był (bo nie był). Nie trzeba też uczestniczyć w wylewaniu wazeliny i ścigać się w stawianiu wirtualnych pomników. Ale urządzanie dyskoteki na jego trumnie to już przegięcie w drugą stronę. Każdym z nas targają silne emocje i najniższe instynkty – jesteśmy tylko ludźmi. Ale właśnie dlatego, że jesteśmy ludźmi, powinniśmy spróbować je opanować. Powściągliwość jest nie tylko etyczna, ale i pragmatyczna: taka aktywność w końcówce kampanii służy tylko wzmocnieniu partii zmarłego, a chyba nie to chcą osiągnąć przeciwnicy jego polityki.
Hejtu niestety można było się spodziewać. Teraz agresywne reakcje wzbudza nawet prognoza pogody.
Tym, co prawdziwie przerażające, jest to, że ciało jeszcze nie ostygło, a Jarosław Kaczyński już zrobił sobie ze świeżej trumny deskę surfingową – na fali śmierci Szyszki chce ugrać więcej poparcia w wyborach dla swojej partii. Wypróbował to wcześniej już 96 razy i działało.
Już poszły w Polskę jego spiskowe słowa o nieprzypadkowym momencie śmierci byłego ministra. Pisowska telewizja nazywana TVP obarcza odpowiedzialnością za śmierć schorowanego 75-latka tych, którzy informowali o jego działaniach lub je krytykowali.
Nie ma tu symetrii. Bardziej niż niskie emocje internautów groźna jest nekropolityka przewodniczącego partii rządzącej. 13 października zdecydujemy, czy tego właśnie chcemy.