Austriak dostał literackiego Nobla razem z Tokarczuk. Kim jest Peter Handke?

Peter Handke został laureatem Literackiej Nagrody Nobla za rok 2019.
Peter Handke został laureatem Literackiej Nagrody Nobla za rok 2019. Fot. wikiTHEK / YouTube.com
Peter Handke został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2019 rok. Wyróżniono go za "pracę, która z lingwistycznym geniuszem eksploruje peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia". Austriacki pisarz i dramaturg potrafi też wzbudzać ogromne kontrowersje.


Peter Handke urodził się 6 grudnia 1942 r. w Austrii. W latach 1944-1948 mieszkał z matką, Słowenką, w Berlinie. Od 1959 r. uczył się w Klagenfurcie, zdał tam maturę w 1961 r. i zaraz potem rozpoczął studia prawnicze w Grazu. Niedługo po tym, zaczął odnosić pierwsze literackie sukcesy.

Po przyjęciu do druku przez wydawnictwo Suhrkamp powieści "Szerszenie" w 1965 r., porzucił studia, by całkowicie poświęcić się pisarstwu. Jest autorem takich utworów, jak "Leworęczna kobieta", "Pełnia nieszczęścia", "Mój rok w zatoce niczyjej", "Kaspar" (1967) czy "Die Angst des Tormanns beim Elfmeter" (1969).Handke znalazł się w centrum uwagi w 1996 r. Wszystko za sprawą wydanej pozycji o tytule: "Podróż zimowa nad Dunaj, Sawę, Morawę i Drinę albo sprawiedliwość dla Serbii". W książce również Serbowie zostali przedstawieni przez niego, jako ofiary wojny domowej w Jugosławii. Tym samym wygłosił opinię, na którą w tamtym czasie decydowało się niewielu przedstawicieli europejskich i światowych elit.

Pisarz sporo podróżował i mieszkał okresowo w różnych miejscach, m.in. w Niemczech, USA i Francji. Ma dorosłą córkę, Aminę Handke. Od 2001 r. żyje z aktorką Katją Flint.

Przypomnijmy, że Peter Handke został uhonorowany razem z Olgą Tokarczuk. Austriak zdobył Literacką Nagrodę Nobla za rok 2019. Z kolei Polka otrzymała to wyróżnienie za rok ubiegły.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy