Stuhr wbija szpilę PiS. Poszło o słowa Kaczyńskiego na temat "Pokłosia"

Maciej Stuhr odpowiedział na krytykę Jarosława Kaczyńskiego.
Maciej Stuhr odpowiedział na krytykę Jarosława Kaczyńskiego. Fot. Facebook.com/MaciekStuhr; Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jarosław Kaczyński po tym jak postraszył Polaków, że osoby "pracujące dla wrogów PiS są i będą piętnowane", postanowił podsumować film "Pokłosie". Jego opinii nie mógł strawić Maciej Stuhr. Aktor przesłał prezesowi PiS recenzję Olgi Tokarczuk, która wywołała w obozie "dobrej zmiany" niemałe poruszenie.


– Mieliśmy filmy, książki, różnego rodzaju akcje, które się wpisywały w tę narrację. Że przypomnę choćby taki film jak "Pokłosie", który przenosił te sprawy z przeszłości w czas teraźniejszy. (...) Niektóre z tych filmów niestety były dobre w sensie artystycznym, (...) ale niszczyły polską reputację – mówił w Sosnowcu Jarosław Kaczyński. Po tym padły jego słowa o "piętnowaniu wrogów PiS".

Z taką recenzją "Pokłosia" nie zgodził się jednak Maciej Stuhr. Aktor grał w nim przecież jedną z głównych ról. W odpowiedzi postanowił wbić szpilę prezesowi PiS i przypomniał, że obóz "dobrej zmiany" ma duże problemy z twórczością Olgi Tokarczuk, a ona przecież już raz zrecenzowała "Pokłosie".

"Pan Prezes Kaczyński raczył coś wspomnieć o jednym z moich filmów. Ponieważ on i jego nowe elity mają kłopoty z przebrnięciem przez dzieła noblistów, ale za to chętnie czytają moje posty, więc spieszę z pomocą i zacytuję" – napisał na Facebooku Stuhr, po czym przytoczył wypowiedź noblistki na temat filmu."Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jak kraju który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa , która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników, czy mordercy Żydów. Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy" – zacytował aktor i dodał, że z wielką satysfakcją pójdzie na te wybory.


Przypomnijmy, że wspomniana wypowiedź Olgi Tokarczuk była podnoszona przez wałbrzyskich radnych i polityków PiS, którzy nie chcieli z tego powodu przyznać jej honorowego obywatelstwa miasta. Ostatecznie Tokarczuk tytuł otrzymała, a trzy lata później jej twórczość nagrodziła komisja noblowska.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem
O TYM SIĘ MÓWI 0 0PiS po cichu majstruje przy funduszu wsparcia niepełnosprawnych. Tak sfinansuje obietnice
0 0TVP już szuka haków na Grodzkiego? Prześwietlono jego zeznanie majątkowe
0 0Kto jak nie Tusk? Ten sondaż pokazuje, z jakim dylematem mierzy się opozycja w walce z Dudą
0 0Hołownia na prezydenta? Bohater zamieszania w końcu zabrał głos
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO