Znamy wyniki wyborów według wykształcenia. Potężny sukces PiS w dwóch grupach

O godz. 21 poznaliśmy wstępne wyniki wyborów parlamentarnych. Wśród nich są także dane ze względu na wykształcenie wyborców.
O godz. 21 poznaliśmy wstępne wyniki wyborów parlamentarnych. Wśród nich są także dane ze względu na wykształcenie wyborców. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
O godz. 21 poznaliśmy wstępne wyniki exit poll wyborów parlamentarnych 2019. W nich były także dane według wykształcenia. Wskazują one na wyraźny podział wyborców pod tym kątem.


Wybory parlamentarne – według sondażu exit poll Ipsos – wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,6 proc. głosów, Koalicja Obywatelska uzyskała 27,4 proc., Lewica 11,9 proc., PSL 9,6 proc., a Konfederacja 6,4 proc. Takie wyniki oznaczałyby, że PiS dalej będzie rządzić samodzielnie z 239 mandatami.

Na PiS głosowali zdecydowanie najczęściej wyborcy z wykształceniem podstawowym oraz zasadniczym zawodowym. 63,8 proc. wyborców z wykształceniem podstawowym wybrała Prawo i Sprawiedliwość. W tej grupie bardzo niskie poparcie uzyskała Koalicja Obywatelska – na poziomie 11,7 proc. Z kolei PSL uzyskało 9,8 proc. głosów osób z tym poziomem wykształcenia.

PiS z bardzo podobnym wynikiem zwyciężyło też u osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym – dostało 63,9 proc. głosów. Na KO głosowało z kolei 15,7 proc., a na PSL 10 proc.

PiS wygrało także wśród elektoratu z wykształceniem średnim i pomaturalnym – z wynikiem 45,5 proc. Druga była KO – z poparciem na poziomie 25,5 proc., SLD zdobył zaś 11,7 proc.

Z kolei największe ugrupowanie opozycyjne okazało się najlepsze wśród osób z wykształceniem wyższym i licencjatem – KO zwyciężyła w tej grupie z wynikiem 36,6 proc. PiS uzyskało drugi wynik – 29,9 proc., a na SLD głosowało 15,4 wyborców z takim poziomem wykształcenia.


Exit poll to sondaż przeprowadzany w dniu wyborów, w którym ludzie wychodzący z lokali wyborczych odpowiadają na pytanie, na kogo głosowali. Dodatkowo ankieterzy pytają o wiek badanych i ich wykształcenie. Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych powinniśmy poznać we wtorek. Taką datę podała w rozmowie z Radiem Zet szefowa PKW Magdalena Pietrzak.

Powyższy tekst został przygotowany na podstawie sondażu exit poll przeprowadzanego przez IPSOS. Ostateczne wyniki mogą ulec zmianie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
0 0Tu będą chciały rodzić wszystkie kobiety. Szpital w Polsce jak dom
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0"Mam dość bycia naczelnym biurokratą". Tusk o szefowaniu EPL
0 0SN uznał protest dotyczący wyborów do Senatu! Powtórki jednak nie będzie

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"