Lewica wraca do parlamentu w bojowym nastroju. "Będzie w Sejmie opozycja odważna!"

Znamy wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Lewica osiąga spory sukces.
Znamy wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Lewica osiąga spory sukces. Fot. Dominik Gajda / Agencja Gazeta
11,9 proc. głosów w tegorocznych wyborach parlamentarnych zdobyła Lewica – wynika z pierwszych danych exit poll, które tuż po zamknięciu lokali wyborczych podała pracownia Ipsos. W sztabie projektu stworzonego przez Włodzimierza Czarzastego, Roberta Biedronia i Adriana Zandberga nie kryto radości, że po latach lewica wraca do polskiego parlamentu. Wynik jest jednak gorszy niż przedwyborcze prognozy sondażowe.


– Kochani, Kochane, wracamy do parlamentu! Wracamy tam, gdzie zawsze było miejsce polskiej lewicy – do świątyni demokracji, polskiego parlamentu! Zrobiliśmy to! – mówił uradowany Robert Biedroń po ogłoszeniu wyników. – Chciałbym podziękować moim przyjaciołom – Włodkowi i Adrianowi – dodał. Biedroń ocenił, iż liderzy Lewicy "zmienili oblicze polityki", gdyż połączyli pokolenia i podali sobie ręce.

– Ty nie miałeś nic, on nie miał nic i ja nie miałem nic... Razem wróciliśmy do Sejmu! – stwierdził Włodzimierz Czarzasty, zwracając się do swoich partnerów z projektu Lewica. – Dobrego humoru nie krył także ostatni przemawiający, czyli Adrian Zandberg. – Zrobiliśmy to! To były szalone trzy miesiące – zaczął.

Zandberg pozwolił sobie też na kilka cierpkich słów do zwycięzców z Prawa i Sprawiedliwości. – Jarosław Kaczyński ma problem... Jarosław Kaczyński ma problem, bo będzie w Sejmie opozycja odważna! – grzmiał polityk partii Razem. Na koniec Adrian Zandberg wyraził przekonanie, że wynik tych wyborów to "pierwszy krok do lewicowego rządu" w przyszłości.


Przypomnijmy, iż Lewica to tak naprawdę Sojusz Lewicy Demokratycznej, który na potrzeby tegorocznej kampanii wyborczej zmienił swój tradycyjny skrót. Wszystko po to, by wprowadzić na swoje listy kandydatów Wiosny i Razem bez ryzyka wynikającego z faktu, iż koalicje obowiązuje podwyższony, aż 8-proc. próg wyborczy.
Jego przekroczenie nie udało się poprzedniemu wielkiemu lewicowemu projektowi. W wyborach z 2015 roku koalicja o nazwie Zjednoczona Lewica zdobyła "tylko" 7,55 proc. głosów i zabrakło jej w Sejmie. A to pomogło Prawu i Sprawiedliwości cieszyć się z takiego podziału mandatów, który dał tej partii samodzielną większość w Sejmie.

Powyższy tekst został przygotowany na podstawie sondażu exit poll przeprowadzanego przez IPSOS. Ostateczne wyniki mogą ulec zmianie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
0 0Tu będą chciały rodzić wszystkie kobiety. Szpital w Polsce jak dom
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0"Mam dość bycia naczelnym biurokratą". Tusk o szefowaniu EPL
0 0SN uznał protest dotyczący wyborów do Senatu! Powtórki jednak nie będzie

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"