Prokurator zdecydował ws. "tęczowej" Maryi. To nie spodoba się prawicy

Tęczowa Matka Boska udostępniona przez Joannę Scheuring-Wielgus. Taki wizerunek Maryi nie jest obraźliwy zdaniem sądu.
Tęczowa Matka Boska udostępniona przez Joannę Scheuring-Wielgus. Taki wizerunek Maryi nie jest obraźliwy zdaniem sądu. Fot. Twitter.com / JoankaSW
Według Prokuratury Rejonowej w Częstochowie wizerunek Matki Boskiej w tęczowej aureoli nie obraża uczuć religijnych. Takie rozstrzygnięcie z pewnością nie spodoba się osobom, które składały doniesienia w tej sprawie. Chodziło im o uczestników czerwcowego Marszu Równości w Częstochowie, którzy oprócz haseł i tęczowych flag nieśli na transparentach wspomniany wizerunek Maryi.


Częstochowska prokuratura uznała, że osoby, które podczas czerwcowego Marszu Równości w tym mieście niosły wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą nie dopuściły się przestępstwa obrazy uczuć religijnych – podaje TVN24. To właśnie z tego tytułu wniesiono wobec nich oskarżenia, których autorami byli kontrmanifestanci.

– Postępowanie umorzono ze względu na brak znamion czynu zabronionego. Z argumentacji postanowienia o umorzeniu wynika, że sama tęcza, symbol tęczy, takiego charakteru ubliżającego czy wulgarnego nie ma. Brak też dowodów, że organizatorzy marszu mieli na celu obrazę uczuć religijnych – tłumaczył Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Oburzeni kontrmanifestanci oskarżali uczestników Marszu Równości pod kątem art. 196 Kodeksu karnego dotyczącego właśnie obrażania uczuć religijnych. Ale zarówno "tęczowa" Maryja jak i niesiony na Marszu rok wcześniej biały orzeł na tęczowym tle nie mają znamion przestępstwa.


Przypomnijmy, że wizerunek Matki Boskiej w tęczowej aureoli stał się bardzo popularny w sieci po akcji policji w maju tego roku, która zatrzymała aktywistkę Elżbietę Podleśną pod zarzutem rozwieszania w Płocku plakatów z takim wizerunkiem obrazu Maryi.

Funkcjonariusze w mieszkaniu kobiety zabezpieczyli m.in. telefon, komputery, pen drivy i płyty. Po pięciogodzinnym przesłuchaniu przedstawiono jej zarzut obrazy uczuć religijnych. Być może decyzja prokuratury z Częstochowy rzuci nowe światło na tego typu oskarżenia w przyszłości.

źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
Fundacja Citi Handlowy 0 0Organizacje pozarządowe otrzymały wsparcie. Pomoc ma trafić do m.in. migrantów
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
FELIETON LIBERSKIEGO 0 0Co po Tusku? Jeśli opozycja nie wyłoni jednego kandydata, przegra po raz kolejny
0 0Orędzie Dudy jak z kampanii. Cytował Morawieckiego i.... naprawił gafę Macierewicza
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem
0 0Czy kobiecy sutek zgorszył Moneta? Wyprosili matkę, teraz się tłumaczą