Gebert o haśle marszu prawicy: Nie twierdzę, że Kaczyński to nowy Hitler. Ale...

Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta
– Nie twierdzę, że prawicowa opozycja to neonaziści, PiS to NSDAP, a Jarosław Kaczyński to nowy Hitler – pisze Konstanty Gebert w "Gazecie Wyborczej". – Zupełnie mi wystarcza, że związek "Obudź się Polsko" z "Deutschland Erwache" wcale im nie przeszkadza – dodaje publicysta komentując zapowiedzi wrześniowego marszu prawicowych środowisk.


Prawicowe ugrupowania zwołują się na wielki marsz. 29 września przedefilują przez Warszawę pod hasłem "Obudź się, Polsko!". Podczas wielotysięcznych protestów pod wodzą Radia Maryja i "Solidarności", chcą wyrazić niezadowolenie z rządów Donalda Tuska. O marszu w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" pisze Konstanty Gebert.

Publicysta przekonuje, że "z punktu widzenia organizatorów hasło dobrane jest znakomicie". Zdaniem Geberta slogan wyraża zdumienie, że Polacy w demokratycznych wyborach mogą dokonywać takiego błędu, jak głosowanie na PO, ale usprawiedliwia ich głosowaniem w nieświadomości.

Konstanty Gebert
publicysta

To wyjaśnia ich fatalne wybory i zdejmuje z nich odpowiedzialność; nieświadomy nie grzeszy.

źródło: "Gazeta Wyborcza"

Zdaniem Geberta, intencją organizatorów marszu jest więc wstrząśnięcie Polakami, którzy – obudzeni – z pewnością "będą głosowali jak trzeba". "We Włoszech przeciwnicy Berlusconiego także chcieli obudzić kraj" – przekonuje w "GW".


Gebert odkrywa jednak przed czytelnikiem niebezpieczne konotacje hasła "Obudź się, Polsko", przyrównując je do nazistowskiego sloganu "Deutschland erwache" ("Niemcy, przebudźcie się").

Konstatnty Gebert
publicysta

Hasło "Deutschland erwache" towarzyszyło swastyce na proporcach SA, a następnie SS już od 1923 r., trafiło na plakaty i partyjne odznaki NSDAP. Zabrzmiało w napisanej pieśni hitlerowców: "Niemcy, obudźcie się z koszmarnego snu / Nie dajcie obcym Żydom miejsca w waszej Rzeszy".

źródło: "Gazeta Wyborcza"

Zdaniem Geberta tam, gdzie ludzie pamiętają jeszcze, czym były nazistowskie Niemcy, do pobudki wzywają jedynie ci, którym związek z nazistowskim sloganem po prostu nie przeszkadza.

Konstanty Gebert
publicysta

Nie twierdzę, że prawicowa opozycja to neonaziści, PiS to NSDAP, a Jarosław Kaczyński to nowy Hitler […]. Zupełnie mi wystarcza, że związek "Obudź się, Polsko" z "Deutschland erwache" im nie przeszkadza, tak jak nie przeszkadzały im marsze z pochodniami , ślepa wierność wodzowi, pogarda dla wyniku wyborów i dla instytucji demokratycznego państwa".

źródło: "Gazeta Wyborcza"

Cały felieton Konstantego Geberta, opublikowany pod pseudonimem "Dawid Warszawski", w "Gazecie Wyborczej"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
POLECAMY 0 0"Ostatnio pytali o trolle Ziobry". Uczy WOS-u w podstawówce i tak ocenia świadomość 14-latków
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż