
Jest rosyjskim Żydem, bogatym i bardzo wpływowym człowiekiem, nie da się zaprzeczyć. Od 2007 roku Mosze Kantor stoi czele Europejskiego Kongresu Żydów, który zrzesza 3 miliony ludzi na całym świecie. Co cztery lata ponownie wybierany jest na to stanowisko.
W Rosji piszą o nim Wiaczesław Kantor. Urodził się w Moskwie, ukończył Moskiewski Instytut Lotnictwa, przed laty pracował w moskiewskim laboratorium zajmującym się technologiami kosmicznymi. Ma dwa paszporty: rosyjski i izraelski. W latach 1996-2000 był doradcą ekonomicznym przewodniczącego rosyjskiego parlamentu (a potem b. prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Juszczence). Po upadku ZSRR zbił fortunę, latami wykupując udziały w państwowym Acronie.
W 2012 roku grupa Acron była oskarżana o próbę "wrogiego przejęcia" spółki Azoty Tarnów, co dziś w komentarzach też jest przypominane.
"Kantor nie miał ambicji politycznych i deklarował lojalność wobec nowych władz, ale i tak został odsunięty na margines". Czytaj więcej
"Od momentu dojścia do władzy Putina Acron ma problem z poszerzaniem swojego imperium biznesowego w Rosji". Czytaj więcej
Filantrop, walka z antysemityzmem, zaangażowanie w organizacje żydowskie – to go pochłonęło. "Jest znany na całym świecie z walki z antysemityzmem, negacjonizmem i nietolerancją. Jest prominentną osobą publiczną, międzynarodowym filantropem, naukowcem" – tak jest przedstawiany.
Drugie odbyło się w 2006 roku w Kijowie. Kolejne odbyły się w latach 2010 i 2015. Trzecie również odbyło się w Krakowie. Honorowym patronatem objął je prezydent Lech Kaczyński.
"III Forum poświęcone pamięci Holocaustu zorganizowane zostało przez Kongres Żydów Europejskich, Światowe Forum Holocaustu i Instytut Yad Vashem. Prezydent RP Lech Kaczyński objął je Honorowym Patronatem. Wśród gości obecny był przewodniczący parlamentu europejskiego Jerzy Buzek, a także europarlamentarzyści i przedstawiciele kilkunastu krajów" Czytaj więcej
"Pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom, obecnym podczas krakowskiego Forum, za ich osobiste i konkretne zaangażowanie w inicjatywy służące propagowaniu historycznej wiedzy o dramacie Holokaustu. Dziękuję także tym, którzy pielęgnują żydowską kulturę i tradycję, przypominają o wielowiekowej, twórczej obecności Żydów na ziemiach polskich. (...)
Żywię głębokie przekonanie, że dzięki takim spotkaniom, jak dzisiejsze Forum, dzięki uczestniczącym w nim ludziom dobrej woli, zdecydowanie bliżej nam do świata, w którym przeświadczenie o niezbywalnej godności i wartości życia każdej osoby stanowi fundament myślenia i działania". Czytaj więcej
Piotr Kadlčik mówi, że z niepokojem obserwuje, iż informacja o nim wywołała antysemickie komentarze. – Dla mnie ważniejsze jest co innego. Nigdy nie byłem fanem organizowania równoległych uroczystości, jeśli chodzi o wyzwolenie Auschwitz. Uważam, że uroczystości powinny odbyć się w Auschwitz. Tu powinien być oddany hołd tym, którzy otworzyli bramy obozu i ofiar, które tam zginęły. W tym konkretnym przypadku przyznam, że trochę rozumiem prezydenta – komentuje.