Muzułmanie chętniej wybierają katolickie uczelnie. Tam ich wiara jest bardziej akceptowana i szanowana

Na amerykańskich uniwersytetach katolickich jest coraz więcej muzułmanów z krajów arabskich.
Na amerykańskich uniwersytetach katolickich jest coraz więcej muzułmanów z krajów arabskich. Syaheir Azizan/Shutterstock
W ostatnich latach coraz więcej religijnych studentów i studentek z krajów arabskich rozpoczyna naukę na amerykańskich uniwersytetach o katolickim profilu – informuje "New York Times". Młodzi muzułmanie czują się tam lepiej, niż na świeckich uczelniach.


Dziennikarze nowojorskiej gazety ustalili, że na najbardziej znanych katolickich uniwersytetach liczba muzułmanów podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, a religijnych kobiet z krajów arabskich jest niemal trzy razy więcej niż 10 lat temu.

Czytaj:
Dzień radości i wspólnoty. Muzułmanie świętują ostatni dzień Ramadanu, a Niemcy przeciwko nim protestują

Dlaczego młodzi Arabowie wolą uczelnie katolickie, a nie szkoły świeckie? Sami przyznają, że czują się tam lepiej, ponieważ ich wiara, choć odmienna od oficjalnego "profilu" uczelni, jest rozumiana, akceptowana i szanowana.

Zobacz także: Warszawiacy boją się islamskiego getta w stolicy. Czy muzułmanie naprawdę są dla nas zagrożeniem?

Muzułmanie na katolickich uniwersytetach mogą korzystać z sali modlitewnej i specjalnego pokoju do rytualnych ablucji, doceniają także możliwość mieszkania w akademikach przeznaczonych odpowiednio dla kobiet lub mężczyzn – bez koedukacji. Niektóre uczelnie pomagają także swoim arabskim studentom organizować obchody ich religijnych świąt.

Więcej na NYtimes.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WARTO WIEDZIEĆ 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż